Türkiye'de denizyolu ile yapılan akaryakıt kaçakçılığı
Liquid fuel smuggling by sea in Turkey
  1. Tez No: 600804
  2. Yazar: MEHMET MERİÇ KIRICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son yıllarda ülkemize vergi kaybı yönünden en fazla zararı akaryakıt kaçakçılığının vermesinden dolayı bu çalışmada deniz yolu ile yapılan akaryakıt kaçakçılığı araştırılmış, deniz yoluyla yapılan kaçakçılık yöntemleri, yasal boşluklar, teknolojik sistemler, uluslararası projeler, mücadeleci kurumların çalışma düzeni ve kaçakçılığı önleme yöntemleri incelenmiştir. Çalışmada metodoloji olarak Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci kullanılmış, Hiyerarşinin oluşturulması aşamasında kaçak akaryakıtla mücadele komisyonu, akademisyenler, yat kaptanı bölümü öğrencileri ve Ticaret Bakanlığında görev yapan yabancı ülke temsilcileri ile anket ve görüşmeler yapılmıştır. Karar hiyerarşisi kaçakçılık ile mücadele konusunda görev yapan uzman grupla değerlendirilerek sonuçlar elde edilmiştir. Çözüm önerileri sırasıyla özel tüketim vergisi indirimi %38, mücadeleci birimlerin ve kurum avukatlarının uzmanlaşması %30, teknolojik sistemler ve uluslararası işbirlikçiler %22 ve mücadeleci kurumların tanınırlık alanındaki çalışmaları %10 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, since the greatest loss to our country in terms of tax loss has been from fuel smuggling, in this study, the smuggling of fuel by sea was investigated, all the construction methods of the smuggling by sea, legal openings, technological systems, international projects, working methods of the combating institutions and the methods of prevention of smuggling were examined. Experts working in the anti-smuggling fuel commission were interviewed, relevant surveys were conducted with the yacht captain students and academicians of the department and interviews were conducted with representatives of foreign countries working in the Ministry of Commerce. The fuzzy analytic hierarchy process was examined and the main criteria, sub-criteria and alternatives were determined separately. Afterwards, the decision hierarchy was analyzed with the personnel working to prevent fuel smuggling and binary comparison matrices were formed. In the fuzzy AHP questionnaire assessments, special excise tax reduction was 38%, specialization of combatant units and corporate lawyers was 30%, technological systems and international collaborators 22% and the recognition of combatant institutions had a priority of 10%.