İnsülin tedavisinin insüline bağımlı olmayan diabetes mellituslu hastalarda pankreas beta hücre fonksiyonlarına etkisi
  1. Tez No: 60082
  2. Yazar: RAMAZAN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT CELAL APAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET DM halk sağlığını yakından ilgilendiren prevalansı değişik toplumlarda farklılıklar arzetmekle beraber % 1 - 2 civarında olduğu tahmin edilen, sosyo ekonomik yönü de ağır basan bir hastalıktır. DM tedavisinde bugün için kullanılan en önemli iki ilaç grubu oral hipoglisemik ajanlar ve insülindir. DM' un metabolik kontrolünün sağlanması, akut komplikasyonlanmn ve uzun vadede kronik komplikasyonlarmın önlenmesi tedavinin başarısı ile yalandan ilgilidir. Özellikle oral hipoglisemik ajanlara karşı ikincil ilaç yetersizliği gelişen grupta seçilecek tedavinin tesbiti çok önemlidir. Çalışmamızda bu tür hastalarda insülin tedavisinin diabetin metabolik kontrolü ve endojen insülin salgısı üzerine olan etkilerini araştırdık. İki aylık insülin tedavisi sonunda vardığımız sonuç, insülin tedavisinin ikincil ilaç yetersizliği gelişen hastalarda, glisemiyi kontrol altına alarak glukoz toksisitesini ortadan kaldırdığı bunun sonucu gerek pankreasta gerekse periferik dokularda insülin direncini azalttığı, insülin salgısını düzenlediği ve insülin ihtiyacım azalttığı yönünde olmuştur. Özellikle metabolik yönden iyi kontrol edilemeyen, glisemi değerlerinin yüksek olduğu hastalarda insülin tedavisi mutlaka denenmelidir. Kilo alma gibi yan etkilerinden korunmak için diyetin ve eksersiz programlarının çok iyi ayarlanması ve gerekirse aynı zamanda insülin ihtiyacım da azaltacak bir oral hipoglisemik ajanla kombine edilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY DM is a disease which effects health and socioeconomic status of puplic. Its prevalance 1- 2 per cent although it shows variances in different societies. The most important drugs used in the treatment of DM are oral hypoglycemic agents and insulin. Metabolic control of disease and prevention of acute and choronic complications are related to the success of therapy. Choice of therapy in the patients in whom secondary drug insufficency develops against to oral hypoglycemic agents is very important. In this study, we investigated the effects of insulin therapy on metabolic control and on endogenous insulin release. We concluded that insulin therapy removes glucose toxicity by controlling glicemia in the patients in whom secondary drug insufficiency develops. As a result of this event, insulin resistance decreases in pancreas and peripheral tissues, insulin release is corrected and insulin need is decreased. Insulin therapy should be continued in the patients especialy in whom glycemia values are high and uncontrolled. It is recommended to order diet and exercise programmes for prevention from excess weight gain and to combine with and oral hypoglycemic agent for decreasing insulin need.