Kronik ayaktan periton diyalizinde ürekinetik model uygulaması ve PET testi
- Tez No: 60083
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Nefroloji, Nephrology
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kronik ayaktan periton diyalizi ( CAPD ) uygulanan hastaların takip ve tedavisinde ürekinetik model,haftahk kreatinin klirensi (WCC), diyaliz indeksi (Di) ve peritoneal eşitlenme testi (PET) günümüzde kullanılan popüler yöntemlerdir. Bunlardan PET dışındakilerin CAPD yeterliliğini gösterdiği ileri sürülmektedir. Çalışmamızın amacı tek seanslık periton geçirgenliğini gösteren PET testinin CAPD yeterliliğini gösteren testlerle ilişkisini araştırmaktır. PET D/P kreatinin veD4/D0 glukoz olarak yapılmıştır. Sonuçların değerlendirilmesinde student-t testi (paired ve unpaired), basit korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmamızda 12 hasta (7 erkek, 5 kadın ) 3'er ay aralıklarla 27 defa PET' e tabi tutuldu ve diyaliz yeterlilik testleri çalışıldı. Ortalama KT/V 1.9/hafta (ürekinetik model), normalize protein katabolizma hızı (NPCR) 0.8gr/kg/gün, rezidüel renal klirens (RRK)l.lml/dk, WCC 68.5 L/hafta, Di 1, D/P kreatinin 0.8, D/D0 glukoz 0.39 olarak bulundu. Bu değerler normal sınırlardaydı. KT/Vüre ile serum üre, kreatinin ve albumin arasında bir ilişki yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Urea kinetic modelling (KT/V), weekly creatinin clearance (WCC),dialysis index (DI) and peritoneal equilibration test (PET) are commonly used methods in therapy and follow-up of patients with Continuous Ambulatory Peritoneal Dialysis (CAPD). These methods other than PET are proposed to show the efficiency of CAPD.The aim of this study was to investigate the relation of PET which shows peritoneal permeability of one session dialysis with the others tests. PET was done as D/P creatinin and D4/D0 glucose. For statistical analysis, student's t test (paired and unpaired ) and simple correlation and regression analysis were used. In this study, 12 patients (7 males, 5 females) were evaluated 27 times PET with three month intervals and dialysis efficiency were studied. Mean KT/V (Ureakinetic modelling) was found as 1.9/week, normalized protein catabolic rate (NPCR) 0.8gr/kg/day, residüel renal clearance l.lml/min WCC 68.5 L/week, DI 1, D/P creatinin 0.77, D4/D0 glucose 0.39. All of these values were in normal ranges.