Bazı metal komplekslerinin ısısal bozunma kinetiği ve termodinamiğinin araştırılması
Determination of thermal decomposition kinetic and thermodynamic of some metal complexes
  1. Tez No: 600850
  2. Yazar: AYLİN HOZATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada 2,6-bis((E)-((5-kloro-2-merkapto fenil)imino)metil)-4-metilfenol ligandı (HL) ve geçiş metal (Cu (II) ve Co (II)) kompleksleri sentezlenmiş ve elementel analiz, FT-IR, UV–vis ve molar iletkenlik teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Molar iletkenlik sonuçlarına göre sentezlenen kompleks bileşiklerin elektrolitik iletkenlik göstermedikleri tespit edilmiştir. Ligand ve geçiş metal komplekslerinin karakteristik infrared spektrum verileri karşılaştırıldığında ligandın NS donör seti ile metal iyonlarına koordine olduğu belirlenmiştir. Sentezlenen ligand ve geçiş metal komplekslerinin ısısal bozunma kinetiği izotermal olmayan deney koşulları altında termogravimetri yöntemi ile araştırılmıştır. Her kompleksin ve ligandın kinetik analizleri, farklı ısıtma hızlarında termogravimetri (TG) kullanılarak gerçekleştirilmiş, ligand ve geçiş metal kompleksleri için kullanılan ısıtma hızları 6, 12 ve 18 °C/dak. olarak belirlenmiştir. Bozunma kinetiği çalışmalarında önemli yer tutan termogravimetrik yöntemlerden, söz konusu analizler için Coats ve Redfern, Ozawa ve Freeman-Carroll'un yöntemleri seçilmiştir. Bu yöntemler kullanılarak söz konusu maddelere ait termogravimetrik bozunma eğrilerinden, bozunmaya ilişkin kinetik fonksiyonlar (aktivasyon enerjisi E, frekans faktörü A, ve tepkime mertebesi n) ve bu termal tepkimelerin bazı termodinamik değerleri (aktivasyon entropisi S, H entalpisi ve Gibbs serbest enlpisi, G) tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, 2,6-bis ((E) - ((5-chloro-2-mercapto phenyl) imino) methyl) -4-methylphenol ligand (HL) and its transition metal (Cu (II) and Co (II))) complexes synthesized and characterized by using elemental analysis FT-IR, UV-vis and molar conductivity techniques. It was found that synthesized according to the results of molar conductivity of complex compounds do not show electrolytic conductivity. When the characteristic infrared spectrum data of ligand and transition metal complexes were compared, it was determined that the ligand was coordinated with the NS donor set to metal ions. The thermal degradation kinetics of synthesized ligand and transition metal complexes were investigated by thermogravimetry (TG) under non-isothermal experimental conditions. Kinetic analyses ligand and its complexes were carried out using thermogravimetry at different heating rates. The heating rates employed for both ligand and its complexes were 6, 12 and 18 °C/min. Coats and Redfern, Ozawa and Freeman-Carroll were chosen as the thermogravimetric methods which are important in the decomposition kinetics studies. From the TG curves apparent kinetic parameters (activaton energy E, frequency factor A and reaction order n) and same thermodynamic functions (activation entropy S, enthalpy H end Gibbs free energy G) of these thermal reactions were determined by using the methods.