Enerjide çevresel sürdürülebilirlik: Yükselen ve gelişmiş ekonomiler karşılaştırması
Environmental sustainability in energy: A comparison of emerging and developed economies
  1. Tez No: 600957
  2. Yazar: SENA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖRNEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Sanayileşmekte olan ülkelerde, gelir artışı ve yüksek oranda büyümenin sağlanması ekonomik hedeflerin başında gelmektedir. Bu hedefler doğrultusunda, sanayileşmenin yol açtığı çevresel bozulmalar ekonomik karar birimleri tarafından dikkate alınmamaktadır. Ekonomik büyüme, özellikle hava kirliliği ve çevresel bozulma yoluyla doğaya zarar vermekte, çevresel bozulma ise ekonomik gelişmenin maliyetini artırmakta ve toplumun yaşam kalitesini düşürmektedir. Düzenlenen anlaşmalar yoluyla küresel tedbirlere başvurulmakta ve enerji ihtiyacının fosil yakıtlar ile giderilmesi sonucu ortaya çıkan sera gazları salınımının düşürülmesi hedeflenmektedir. Bu durum, ekonomik karar birimlerinin, enerji politikalarına yön verirken çevresel sürdürülebilirliği de göz önünde bulundurması gerektiği sonucu doğurmaktadır. Bu çalışmada, 1975-2016 yılları arasında 13 gelişmiş ülke ile 13 yükselen piyasa ekonomisi için enerjide çevresel sürdürülebilirliğin sağlanıp sağlanmadığı, Çevresel Kuznets Eğrisi (ÇKE) hipotezi yardımı ile araştırılmıştır. Kişi başına düşen gelir, kişi başına düşen gelirin karesi ve kişi başına düşen karbondioksit emisyonu verileri kullanılmış, değişkenler arasındaki ilişki, dinamik panel veri yöntemiyle tahmin edilmiştir. Analizler sonucu elde edilen bulgular, gelişmiş ülkelerde enerjide çevresel sürdürülebilirliğin sağlandığını, yükselen piyasa ekonomilerinde ise enerjide çevresel sürdürülebilirliğin sağlanamadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In emerging countries, income growth and high growth rates are the primary economic goals. In line with these objectives, environmental degradation caused by industrialization is not taken into consideration by economic decision-making units. Economic growth is damaging to nature, especially through air pollution and environmental degradation, while environmental degradation increases the cost of economic development and reduces the quality of life of society. Global measures are applied through the agreements and it is aimed to reduce the greenhouse gas emissions resulting from the elimination of energy needs with fossil fuels. This leads to the conclusion that economic decision-makers should take into account environmental sustainability while guiding energy policies. In this study, whether environmental sustainability in energy is provided in 13 emerging market economies and 13 emerging market economies between 1975 and 2016 has been examined with the help of Environmental Kuznets Curve (EKC) hypothesis. Income per capita, the square of income per capita and per capita carbon dioxide emission data were used and the relationship between the variables was estimated by dynamic panel data method. The findings obtained from the analyzes indicate that environmental sustainability in energy is provided in developed countries and that environmental sustainability in energy cannot be achieved in emerging market economies.