Lise öğrencilerinde beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutum ile akademik öz yeterlik incelenmesi
The relationship between the academic self-efficacy and the attitude towards physical education and sports course for high school students
  1. Tez No: 600962
  2. Yazar: ARZU OKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN HERGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı lise düzeyindeki öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine karşı tutum ve akademik öz yeterliklerinin incelenmesidir. Araştırma betimsel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2018-2019 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Kocaeli İli Dilovası ve Darıca İlçesindeki dört farklı devlet liselerinde öğrenim gören öğrenciler, örneklemini ise bu evren içerisinden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 443 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Güllü ve Güçlü (2009) tarafından geliştirilen“Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği”Jerusalem ve Schwarzer (1981) tarafından geliştirilen Yılmaz, Gürçay ve Ekici (2007) tarafından Türkçe' ye uyarlanan“Akademik Öz-Yeterlik Ölçeği”ve araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Öğrencilerden toplanan verilere normallik sınaması yapılmış ve yapılan istatistiksel işlemin ardından verilerin normal dağılım gösterdiği saptanmıştır. Bu nedenle verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS paket programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim is to investigate the relationship between the academic self-efficacy and the attitude towards physical education and sports course for high school students The population of the study consisted of students from four different public high schools under the Ministry of National Education in Dilovasi and Darica, Kocaeli in the 2018-2019 academic year, and the sample of this study consisted of 443 students selected from the population with convenience sampling method.“Physical Education Course Attitude Scale”developed by Güllü and Güçlü (2009),“Academic Self-Efficacy Scale”developed by Jerusalem and Schwarzer (1981) and adapted by Yılmaz, Gürçay and Ekici (2007) and“Personal Information Form”created by the researcher were used as data collection tools. The normality test was applied to the data collected from the students and it was found that the data showed normal distribution after the statistical process. For this reason, descriptive statistics, independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson correlation analysis were used for data analysis. SPSS software was used to analyze the data.