Lise öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumları ile mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between high school students' attitudes towards physical education and sports lessons and their levels of happiness
- Tez No: 772806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPTÜRK AKÇÖLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı lise öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumları ile mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma betimsel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 2020–2021 eğitim ve öğretim yılı içerisinde Ardahan ilinde bulunan Ardahan Cumhuriyet Spor Lisesi ve Ardahan Rekabet Kurumu Fen Liselerinin 9.10.11 ve 12. sınıflarında öğrenim gören 84 kadın ve 134 erkek öğrenci olmak üzere toplam 218 öğrenci katılmıştır. Veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarının belirlenmesinde Güllü ve Güçlü (2009) tarafından geliştirilen“Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği”ve öğrencilerin mutluluk düzeylerinin ölçülmesi için de Akıncı-Çötok ve Doğan (2011) tarafından geliştirilen“Oxford Mutluluk Ölçeği Kısa Formu”yer almaktadır. Öğrencilerden toplanan verilere normallik sınaması yapılmış ve yapılan istatistiksel işlemin ardından verilerin normal dağılım gösterdiği saptanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS paket programından yararlanılmıştır. Bu nedenle verilerin analizinde parametrik analiz teknikleri olan, bağımsız(ilişkisiz) gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson korelâsyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between high school students' attitudes towards physical education and sports lessons and their happiness levels. The research was carried out in the descriptive survey model. A total of 218 students, 84 female and 134 male students, studying at the 9.10.11 and 12th grades of Ardahan Cumhuriyet Sports High School and Ardahan Competition Authority Science High Schools in Ardahan in the 2020-2021 academic year participated in the research.“Personal Information Form”as data collection tools,“Physical Education Attitude Scale”developed by Güllü and Güçlü (2009) to determine attitudes towards physical education and sports lessons, and“Physical Education Attitude Scale”developed by Akıncı-Çötok and Doğan (2011) to measure students' happiness levels.“Oxford Happiness Scale Short Form”is included. The data collected from the students were tested for normality and after the statistical process, it was determined that the data showed a normal distribution. SPSS package program was used to analyze the data. For this reason, independent (unrelated) groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analysis, which are parametric analysis techniques, were used in the analysis of the data.