Ortaokul ve lise öğrencilerin bedensel/kinestetik zekâ ile beden eğitimi dersine yönelik tutum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Irak/Erbil örneği
Investigation of the relationship between bodily / kinesthetic intelligence and the attitudes towards physical education lesson among middle and high school students: Irak/Erbil district example
- Tez No: 547145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yapılan bu araştırmada Irak/Erbil'de bulunan ortaokul ve lise öğrencilerinin bedensel / kinestetik zekâ düzeyleri ile beden eğitimi dersine yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada araştırma evreni Irak'ın Erbil ilidir. Erbil'de bulunan Ğaribi Ortaokulu, İmadattin Ortaokulu, Atabak lisesi, ve Oğuzhan lisesinde öğrenim gören 256 ortaokul ve 200 lise öğrencisi olmak üzere toplam 456 öğrenci üzerinde bu araştırma uygulanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin 336'sını erkek öğrenciler, 120'sini ise kız öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında öğrencilere anket uygulanmıştır. Bu ankette katılımcıların demografik özellikleri belirlemek amacıyla kişisel bilgi formu, beden eğitimi dersine yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla beden eğitimi dersi tutum ölçeği ve bedensel zekâ düzeylerini belirlemek için bedensel /kinestetik zekâ ölçeği kullanılmıştır.Yapılan anket çalışmasının istatistiksel analizi için SPSS 23.0 programında Cronboach Alfa, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis-H testi ve Kendall'ın Tau korelasyon analizi kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda katılımcıların cinsiyetine, yaş gruplarına, okudukları okul türlerine, anne eğitim durumlarına, baba eğitim durumlarına ve lisanslı spor yapma durumuna göre kinestetik zekâ düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to investigate the relationship between bodily/kinesthetic intelligence and the attitudes towards physical education lessons among middle and high school students in Iraq/Erbil region. 456 students, 256 of whom are from middle school and 200 of whom are from high school, from Ğaribi Middle School, İmadattin Middle School, Atabak High School and Oğuzhan High School in Iraq/Erbil region are the research universe in this study. 336 of the participants are male and 120 of the participants are female in this research. In this study, an questionnaire is applied to the students. In this questionnaire to explore demographic of the participants personal information form, attitudes of the students towards physical education lesson“Attitude Scale for Physical Education Lesson”and in the determination of the bodily intelligence level of the participants a survey related to the kinesthetic intelligence sub dimension of multiple intelligence scale is used. For statistical analysis of the questionnaire Cronboach Alfa, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis-H test and Kendall's Tau correlations are used in SPSS 23.0 software. As the results of this study, it was found out that there is no statistically meaningful difference in the kinesthetic intelligence levels of the students based on the variables as gender, age, school type, education level of mother, education level of father and participating into sports events under the roof of sports clubs.