The effect of self-compassion on compensatory behavior on social media
Öz-merhametin sosyal medya üzerindeki kompansasyon davranışı üzerindeki etkisi
- Tez No: 600969
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN KİSBU SAKARYA, YRD. DOÇ. DR. EZGİ AKPINAR UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Sosyal medya araçları, kullanıcılara sunduğu birtakım özellikler ile dışarıdan mükemmel gözüken profil yaratılmasına imkan tanımaktadır. Bunun sonucunda da sosyal medya kullanımı, günlük hayattaki benliklerini mükemmel sosyal medya profilleri ile karşılaştıran sosyal medya kullanıcılarında benlik farklılıklarına yol açmaktadır. Pozitif benlik algılarını geri kazanma isteği oluşan sosyal medya kullanıcıları belirli davranışlar ile benlik farklılıklarını kompanse etmeye çalışırlar. Bu tez,öz-merhamet'in benlik farklılığı sonucunda tercih edilen kompansasyon davranışı üzerindeki etkisini incelemektedir. Sonuçlar, sosyal medya üzerinde benlik farklılığına yol açacak bir durum yaşadıktan sonra negatif öz-merhamet ile hazırlanan kullanıcıların kendilerini benlik farlılığı oluşmamış bir alanda ispatlamaya daha yatkın olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda kronik öz-merhametin negatif durumu kabullenmeyi arttırdığı, durumu kabullenmenin de olaydan uzak durma davranışını azalttığı gözlemlenmiştir. Sonuçların sağlık ve yönetim bilimleri alanlarındaki etkileri tezde tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media gives its users control over how they want to present themselves to others, resulting in perfect online profiles. We end up comparing our offline selves to others' online profiles, which creates an incongruence between how we perceive ourselves, and who we idealize to be. Motivated to restore our positive sense of self and resolve the self-discrepancy, we engage in different types of compensatory behavior. This thesis investigates the role of self-compassion on the compensatory behavior type chosen to deal with a negative situation experienced online. Results indicate that after experiencing self-discrepancy online, those primed with negative self-compassion were significantly more likely to affirm themselves by engaging in fluid compensation. Furthermore, chronic self-compassion is shown to increase the acceptance of the situation, which, in turn, leads to less dissociation from the negative event. Finally, self-compassion is shown to uniquely contribute to the variance in the likelihood of the compensatory behavior chosen. Managerial and health-related implications are discussed.