Le Dehus dolmenleri ışığında Anadolu-Avrupa Dolmen ilişkisi
The relation between Anatolian and European Dolmensin the light of Le Dehus Dolmen
- Tez No: 600990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Anadolu ve Avrupa coğrafyalarında dolmenlerle ilgili birçok araştırma yapılmıştır, fakat karşılaştırmalı çalışmalar benzerlik ve önemli ayrıntılara vurgu yapan, iki coğrafyayı ortak ele alan çalışmalar henüz yok denecek kadar azdır. Anadolu coğrafyası geçmiş dönemlerden beri en eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış, bugüne kadar bünyesinde birçok devlet kurulup yıkılmıştır. Dolmen yapıları henüz tam olarak araştırılmadığından ve ayrıntılı tarihlendirme yöntemleri kullanılmadı-ğından bu yapıları şimdilik herhangi bir toplumla bağdaştırmak mümkün değildir. Yine de yakın coğrafya dolmenlerinden yola çıkarak tahmini tarihlendirmelere gi-den araştırmacılara göre; Bulgaristan dolmenlerinden yola çıkarak Trakya dolmenlerinin Tunç Çağı'na, Kafkas dolmenleri göz önünde bulundurularak Doğu Anadolu dolmenle-rinin MÖ 6000 ve 4000 yılları arasına tarihlendirilmesi mümkündür. Güneydoğu Anado-lu dolmenlerinin ise Levant dolmenleri ile benzerlikleri göz önüne alınarak Neolitik ve Orta Tunç Çağı'na tarihlendirildiği görülmektedir. Le Dehus'ta durum biraz daha gelişmiş olup, burada bütün kesin tarihlendirme yöntemleri kullanılmış ve yapının Neolitik Çağ'a mutlak tarihlendirilmesi yapılmıştır. Bugüne kadar iki bölgede yapılan araştırmalar gözden geçirilerek konuyla ilgili kapsamlı kaynakça oluşturulmuştur. Bu kaynakça yerli ve Avrupa dolmenlerini çalışmak isteyenler için en önemli birikim olup bunun yanında Avrupa-Anadolu dolmen ilişkisini çalışmak isteyenler için önemli bir kaynak olmuştur.
Özet (Çeviri)
Numerous researches have been made about Anatolian and European dolmens, but comparative studies that focusing on similarities and differences between these struc-tures and discussing two geographies together are almost nonexistent. The geography of Anatolia has been home to the oldest civilizations since the past, and many states have been established and destroyed in these lands. Since the Dolmen structures are not yet fully investigated and detailed dating methods are not used, it is not possible to associate these structures with any society presently. Nevertheless, according to the researchers who made estimated datings based on the geographical location of dolmens, it is possible to dated Thracian dolmens to the Bronze Age within the context of Bulgarian dolmens and the Eastern Anatolian dol-mens to between 6000 and 4000 BC considering the Caucasian dolmens. It is seen that the Southeast Anatolian dolmens are dated to the Neolithic and Middle Bronze Age considering their similarities with Levant dolmens. In Le Dehus, the situation is slightly different because all the exact dating meth-ods are used here and the building is dated to the Neolithic Period. In this study, the researches conducted in both regions have been reviewed and a comprehensive bibliography has been prepared. This bibliography is the most important acquirement for those who want to study the Anatolian and European dolmens. It is also a significant resource for those who want to study about relationship between dol-mens in Europe and Anatolia.