Kurumsal girişimcilik profilinin firmanın yenilikçilik performansı üzerindeki etkisinde iç girişimcilik davranışının aracı rolü
The effect of corporate entrepreneurship profile on the firm's innovation performance: The mediating effect of intrapreneurship behaviour
  1. Tez No: 600993
  2. Yazar: CEYDA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BÜYÜKBALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son yıllarda teknolojik ve endüstriyel boyuttaki hızlı ilerleme, yerel ve küresel pazarda faaliyet gösteren firmaların rekabet halinde olmalarını zorunlu kılmaktadır. Firmaların, rekabet güçlerini daha etkin yönetebilmesi ve sürdürülebilirliğini sağlayabilmeleri için en önemli yetkinliklerden biri olarak 'yenilikçilik' öne çıkmıştır. Yenilikçilik potansiyelini geliştirmek, etkin ve sürdürülebilir kılmak için son yıllarda 'kurumsal girişimcilik' ve 'iç girişimcilik' kavramları önem kazanmaya başlamıştır. Literatürdeki çalışmalar da bu görüşü destekler niteliktedir. (Gapp, Fisher, 2007;346, Camelo-Ordaz ve diğ.,2011;514, Goodale ve diğ.,2011,116). Kurumsal girişimcilik, 'firmaların yenilikçilik ve büyümeyi sağlamak için kullanabilecekleri bir strateji 'olarak kabul edilirken, iç girişimcilik ise 'girişimcilik vizyonunu gerçekleştirmek isteyen çalışanlar için bir araç' olarak görülmektedir. İç girişimcilik kavramı, yenilikçilik davranışının çalışanın kendisinin sahip olduğu özelliklerden kaynaklandığını belirtirken, kurumsal girişimcilik kavramı ise yenilikçiliğin firmanın özelliklerinden kaynaklandığını ifade etmektedir (Amo,2010,146-147). Anket yöntemine dayanan çalışma, kurumsal girişimcilik profilinin iç girişimcilik davranışını ve iç girişimcilik davranışının firmanın yenilikçilik performansını nasıl etkilediğine yönelik nedensellik ilişkisini ölçümlemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, rapid progress in technology and industry has required competition for companies operating in the local and global markets. Innovation is one of the important factors for the effective and sustainable competitive power of the companies. 'Corporate entrepreneurship' and 'intrapreneurship' concepts have started to gain importance in recent years in order to improve the innovation potential and to make them effective and sustainable. Studies in the literature also support this view (Gapp, Fisher, 2007;346, Camelo-Ordaz et al., 2011;514, Goodale et al., 2011,116). While corporate entrepreneurship is accepted as a strategy that can be used by firms to achieve innovation and growth, intrapreneurship is seen as a tool for employees who want to realize their entrepreneurship vision (Amo, 2010,146-147). The study which is based on the survey method, measures the intrapreneurship behaviour of the corporate entrepreneurship profile and the causal relationship between how intrapreneurship behaviour affects the firm's innovation performance.