İç kontrol özdeğerlendirme prosedürleri: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi çalışanları üzerine bir araştırma
Internal control self-assessment procedures: Research on Nevşehi̇r Haci Bektaş Veli̇ University
- Tez No: 600992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN GÜNGÖR TANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmanın amacı, Türkiye'de bir devlet üniversitesi olan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde çalışanların iç kontrol özdeğerlendirme prosedürlerini algılama ve değerlendirme düzeylerini belirlemektir. Elde edilen verilere yönelik yapılan istatistiksel analizlerle mevcut iç kontrol sistemine yönelik iyileştirme önerilerinde bulunmak ve Türkiye'de bulunan devlet üniversitelerinin, yasal/yönetsel kuralara uygun olarak, gelir, gider, varlık ve yükümlülüklerinin etkili, ekonomik ve verimli yönetilmesi ile mali karar ve işlemlerde hata, hile, usulsüzlük ve yolsuzluğun önlenmesi konularında fayda sağlamaktır. Araştırmada, kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi bünyesindeki tüm çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi akademik ve idari personelleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini oluşturan personellere ait demografik özellikler, betimleyici frekans ve yüzde dağılımları kullanılarak ortaya konulmuştur. Ölçekteki ifadelerin ise ortalama ve standart sapmaları belirlenmiştir. İç kontrole ilişkin özdeğerlendirme değişkeninin çalışanların demografik yapılarına göre farklılıklar gösterip göstermediğini incelemek amacıyla farklılık testleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonrasında üniversite çalışanlarının cinsiyet, üniversitedeki hizmet süresi, eğitim düzeyi, görev yaptığı harcama birimi ve görev türleri gibi demografik özelliklerine göre iç kontrole ilişkin özdeğerlendirmelerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Buna karşın üniversite çalışanlarının yaşlarına göre iç kontrole ilişkin özdeğerlendirmelerinde herhangi anlamlı bir farka rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the levels of detection and evaluation of internal control self-assessment procedures for those who work at Nevşehir Hacı Bektaş Veli University a state university located in Turkey. Statistical analyses upon the collected data provide suggestions towards improvements to the existing internal control system, and shed light up effective, economics and efficient management of revenue, expenses, assets and liabilities in accordance with legal/administrative rules alongside the prevention of error, fraud, irregularity and corruption in financial decisions and transactions of state universities in Turkey. Convenience sampling method was used in this study. Employees of Nevsehir Hacı Bektas Veli University make up population of this research. The sample of the study consists of academic and administrative staff of Nevşehir Hacı Bektaş Veli University. The demographic characteristics of sample of study were introduced using descriptive frequency and percentage distributions. Mean and standard deviations were also determined. The tests were conducted to examine whether internal control self-assessment variable differs according to the demographic structure of employees. Statistically significant differences were found in the self-evaluation of employees regarding their demographic characteristics such as gender, length of service, education level, active department of spending and types of duties. On the other hand, significant difference was not detected in the self-evaluation of employees according to their age.