Özgül öğrenme bozukluğu olan çocuklarda akran zorbalığı sıklığı ve ilişkili faktörlerin araştırılması
The frequency of peer bullying and related factors in children with specific learning disorder
  1. Tez No: 601028
  2. Yazar: DİLARA BULANIK ÖZDEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLYAS KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Arka Plan ve Amaç: Özgül öğrenme bozukluğu (ÖÖB) olan çocukların normal gelişim göstermekte olan yaşıtlarına göre akran zorbalığına daha fazla katıldıkları birçok çalışmada gösterilmiştir. Ancak ÖÖB popülasyonunda, olguların akran zorbalığı katılımcı rollerine göre gruplara ayrılarak, akran zorbalığı ve klinik özellikleri ilişkisini değerlendiren araştırmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada, öğrenme bozukluğu olan çocuklarda akran zorbalığı sıklığını ve ilişkili faktörleri incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızın ilk basamağında öğrenme bozukluğu olan çocuklarda akran zorbalığı sıklığını belirlemek amacıyla 114 ÖÖB'li olgu dahil edildi. Dsm tabanlı görüşmeye ek olarak Özgül Öğrenme Bozukluğu-Klinik Gözlem (ÖÖB-KG) Bataryası ile psikometrik testle de tanı desteklenmiştir. Olweus Öğrenciler için Akran Zorbalığı Anketi verilerek olguların katılımcı rolü gruplarına ayrılması sağlandı. İkinci aşamada ÖÖB olan çocuklarda akran zorbalığı ile ilişkili faktörlerin araştırılması kapsamında 93 olgu incelenmiştir. Olguların 40'ı hiçbiri (kontrol grubu), 40'ı kurban grubunu, 10'u zorba-kurban grubunu, 3'ü ise zorba grubunu oluşturmaktaydı. Olgulara Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu (ÇDŞG-ŞY) ile yarı yapılandırılmış tanısal görüşme çizelgesi uygulanmıştır. Ayrıca tüm gruplara sosyodemografik bilgi formu, Çocuk ve Ergenler İçin Sosyal Destek Değerlendirme Ölçeği, Güçler ve Güçlükler Anketi-ebeveyn formu (GGA-AB) ve Conners Ebeveyn Derecelendirme Ölçeği-Yenilenmiş Kısa (CADÖ-YK) gereçleri verilmiştir. Bulgular: ÖÖB olan çocukların yarısının kurban, zorba veya zorba-kurban rolünde akran zorbalığında yer aldıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: It has been reported that children with specific learning disorder (SLD) are at a higher risk of involving in peer bullying compared to their typically developing peers. However, there is a lack of studies investigating the roles of participation of these subpopulation into peer bullying and its relationships with their clinical characteristics. In this study, we aimed to investigate the prevalence of peer bullying and its relationships with various factors in children with SLD. Methods: As the first step, a total of 114 children aged 7 between 12 included in the study in order to investigate frequency of peer bullying. Diagnosis of SLD were given by interviews based on DSM-5 criteria and further confirmed by a psychometric instrument, Specific Learning Disorder- Clinical Observation (SLD-CO) Battery. Participants divided into groups according to their roles in bullying behavior based on Olweus Bully/Victim Questionnaire. In the second step of the study, 93 of 114 participants were evaluated further in order to investigate peer bullying and its relationship with several factors. Psychiatric disorders were screened by using a semi-structured diagnostic interview, Schedule for affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version K-SADS-PL. Sociodemograpic information form, Social Support Appraisals Scale To Be Used With Children And Adolescents, Strengths and Difficulties Questionnaire-parent (SDQ-P) and Conners's Parent Rating Scale-Revised Short form (CPRS-RS) were used for obtaining other data. Results: Half of the participants included in the study were considered either as victim, bully or bully-victim.