Özgül öğrenme bozukluğu olan çocukların otonomik deri iletkenliği göstergeleri ve empati becerilerinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması: Kontrollü bir araştırma
The comparison of empathic abilities and skin conductance in child and adolescents with specific learning disorder and healthy controls: A controlled study
  1. Tez No: 625183
  2. Yazar: MESUT SARİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Özgül Öğrenme Bozukluğu (ÖÖB) olan çocukların sözel olmayan ipuçlarını algılamayla ilgili güçlükleri literatürde gösterilmiştir. Sözel olmayan ipuçlarını algılama sırasındaki elektrodermal aktivite (EDA) değişimlerini incelemeye yönelik çalışma sayısı ise oldukça azdır. Çalışmamızın amacı ÖÖB tanılı ve kontrol grubunda olan çocukların duygusal ve davranışsal güçlükler açısından, sözel olmayan iletişim becerileri açısından, duyguları anlama ve bu sırada ölçülen EDA değişimleri ve yanıt latansları açısından ve empati düzeyleri açısından karşılaştırılmaları ve bu değişenlerin korelasyonlarının incelenmesidir. Yöntem: Çalışma kesitsel, ileriye dönük bir çalışma olarak dizayn edilmiştir. Çalışmamız Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerinde Temmuz 2019-Eylül 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışma grubundaki çocuklarda tanı klinik olarak konmuş; komorbiditeler için Kiddie- Okul Çağı Çocukları için Afektif Bozukluklar ve Şizofreni Görüşme Envanteri- Şimdi ve Yaşam boyu Versiyonu uygulanmış; çalışma ve kontrol grubundaki çocuklara Klinik Global İzlenim Ölçeği (KGİÖ), Öğrenme Bozukluğu Belirti Tarama Listesi, Conners Öğretmen Derecelendirme Ölçeği, Conners Ebeveyn Derecelendirme Ölçeği, KA-Sİ Empati Eğilimi Ölçeği (KA-Sİ EEÖ) Çocuk Formu, Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA) ve Sözel Olmayan İpuçlarını Algılama Becerileri Testi (SOİAB) kullanılmış elektrodermal aktivite ölçümü için GSR/derman@ aygıtı kullanılmıştır. Çalışmada istatistiksel olarak“p”değeri 0.05'in altı anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Belirtilen zaman aralığında araştırmamıza 31 ÖÖB tanılı ve 31 sağlıklı çocuk dâhil edilmiştir. ÖÖB grubunun yaş ortalaması 10.50 ± 1.07 yıl; kontrol grubunun yaş ortalaması 10.06±1.06 olarak tespit edilmiştir. İki grup arasında yaş, cinsiyet ve sosyodemografik değişkenler açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p> 0.05). Gruplar Conners ebeveyn ve öğretmen derecelendirme ölçeklerine göre değerlendirildiklerinde öğretmen derecelendirme ölçeği bakımından aralarında anlamlı fark olduğu; ebeveyn derecelendirme ölçeğinde ise bu farkın olmadığı görülmektedir. SOİAB sonuçları değerlendirmesinde ÖÖB'li çocukların, yüz ifadeleri, duruş ve hareketleri, ses tonlarını ve sosyal hikâyelerdeki sözel olmayan ipuçlarıyla aktarılan duyguları tanımak ve yorumlamakta kontrol grubuna göre daha fazla sorun yaşadıkları ve ÖÖB grubunda doğru yanıt sayılarının daha az olduğu görülmüştür (p değerleri sırasıyla 0.001; 0.001; 0.001; 0.005). ÖÖB grubunda kontrollere kıyasla, SOİAB testi içerisinde yer alan resim, video, ses ve hikâye uyaranlarına daha uzamış yanıt latansları görülmüştür (p değerleri sırasıyla 0.001; 0.001; 0.019; 0.006). SOİAB alt testlerinde saptanan EDA değişimleri açısından ÖÖB ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. ÖÖB ve kontrol grubu KA-SI empati eğilimleri açısından karşılaştırıldığında gruplar arasında duygusal empati puanı (p = 0.346) ve empatik eğilim puanları (p = 0.127) açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı; bilişsel empati (p = 0.05) açısından ise istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu ve ÖÖB grubunun duygusal empati becerilerinin literatürle uyumlu olarak daha düşük olduğu görülmüştür. ÖÖB ve kontrol grubu GGA puanları açısından karşılaştırıldıklarında gruplar arasında akran sorunları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu (p = 0.002); diğer alt ölçekler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı (tümü için p> 0.05) görülmektedir. KA-SI empatik eğilimleri ölçeği ile EDA aktivitesi arasında anlamlı korelasyon bulunmamıştır (p>0.05). ÖÖB tanılı çocukların empati düzeyleri ile duygusal ve davranışsal alanda yaşadıkları güçlükler arasında korelasyon incelendiğinde; duygusal empati düzeyi, bilişsel empati düzeyi ve toplam empatik eğilim puanı ile duygusal sorunlar, davranış sorunları, dikkat eksikliği ve hareketlilik sorunları alt ölçekleri arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif korelasyon bulunurken; sosyal sorunlar alt ölçeği arasında ise istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç: Çalışmamızda elde ettiğimiz bulgular ÖÖB grubunda sözel olmayan ipuçlarını algılama, empati ve duygusal ve davranışsal sorunların sağlıklı kontrollere göre daha fazla saptamamız literatürle uyumludur. Sözel olmayan ipuçlarını algılama değerlendirmesi sırasındaki deri iletkenliği değişiminin sağlıklı kontrollerden farklı olmadığı görülmüş olup literatüre bu açıdan katkı sağlayacağı düşünülmüştür; ancak bu konuda daha geniş örneklemli ileri çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Difficulties in perceiving nonverbal clues in children with Specific Learning Disabilities (SLD) have been shown in the literature. The number of studies to investigate changes in Electrodermal Activity (EDA) during detection of nonverbal clues is quite low. The aim of this study was to compare the emotional and behavioral difficulties of children with SLD in the control group, in terms of nonverbal communication skills, understanding emotions, EDA changes and response latencies measured during this time, and to compare the correlations of these changes in terms of empathy levels. Method:The study was designed as a cross-sectional, prospective study. Our study was carried out between July 2019 and September 2019 in Child and Adolescent Psychiatry Clinics of Bolu Abant Izzet Baysal University Faculty of Medicine. Children with SLD were clinically diagnosed. Comorbidit psychiatric disorders were diadnosed with Kiddie - Affective Disorders and Schizophrenia Interview Inventory for School Age Children - Now and Lifetime Version Clinical Global Impression Scale (CGI), Learning Disorder Symptom Screening List, Conners Teacher Rating Scale, Conners Parental Rating Scale, KA-SI Empathy Tendency Scale (KA-SI EIE) Child Form, Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ) and Sensing Skills Test of Nonverbal Clues (SSTNC) were used both groups and GSR / derman @ device was used for electrodermal activity measurement. In the study,“p”value less than 0.05 was considered statistically significant. Results:In this study, 31 children diagnosed with SLD and 31 healthy children were included in the study. The mean age of the SLD group was 10.50 ± 1.07 years; the mean age of the control group was determined as 10.06 ± 1.06. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of age, gender or sociodemographic variables (p> 0.05). When the groups were evaluated according to Conners parent and teacher rating scales, there was a significant difference between them in terms of teacher rating scale; but there was no difference in parental rating scale. In the evaluation of SSTNC results, it was seen that children with SLD had more problems in recognizing and interpreting facial expressions, postures and movements, tone of voice and emotions conveyed by nonverbal clues in social stories than the control group and the correct number of responses were lower in the SLD group (p values respectively 0.001; 0.001; 0.001; 0.005). Prolonged response latencies to picture, video, sound and story stimuli in SSTNC test were observed in the SLD group compared to controls (p values 0.001; 0.001; 0.019; 0.006). No statistically significant difference was found between the SLD and control groups in terms of EDA changes detected in SSTNC subtests. There was no statistically significant difference between the groups in terms of emotional empathy scores (p = 0.346) and empathic tendency scores (p = 0.127). There was a statistically significant difference in cognitive empathy (p = 0.05). Emotional empathy skills of the SLD group were lower in accordance with the literature. When the SDQ scores of the SLD and control groups were compared, there was a statistically significant difference between the groups in terms of peer problems (p = 0.002) but; there was no statistically significant difference in terms of other subscales (p> 0.05 for all). There was no significant correlation between EDA and CA-SI empathic tendency scale (p> 0.05). When the correlation between empathy levels and emotional and behavioral difficulties of children with SLD were examined; there was a statistically significant negative correlation between emotional empathy level, cognitive empathy level and total empathic tendency score and subscales of emotional problems, behavioral problems, attention deficit and activity problems; and there was a statistically significant positive correlation between emotional empathy level, cognitive empathy level and total empathic tendency score and social problems subscale Conclusion:In our study, non-verbal clues perception, empathy and emotional and behavioral problems were found to be higher in the SLD group than in healthy control group and these findings are consistent with the literature. In the SLD group, it was observed that the change in skin conductivity during non-verbal cues perception assessment was not different from healthy control group and our study was thought to contribute to the literature in this respect; however, further studies with larger samples are needed on this subject.