Karbapeneme dirençli ve duyarlı gram negatif bakteriyemilerde risk faktörleri ve sonuçların karşılaştırılması
Comparison of risk factors and results in carbapenem resistant and sensitive gram negative bacteremia
- Tez No: 601031
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DÖKMETAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Karbapeneme dirençli Gram negatif etkenler ile gelişen bakteriyemik enfeksiyonlar artan sıklıkta karşılaşılmakta ve yüksek mortaliteyle sonuçlanmaktadır. Çalışmamızda karbapeneme dirençli ve duyarlı Gram negatif bakteriler ile gelişen bakteriyemilerdeki risk faktörleri ve sonuçların karşılaştırılması, mortalite ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, Haziran 2016 – Kasım 2017 tarihleri arasında retrospektif gözlemsel karşılaştırmalı vaka serisi olarak gerçekleştirildi. Gram negatif bakterilerle gelişen bakteriyemik enfeksiyon saptanan hastaların demografik, klinik ve laboratuvar verileri dosya kayıtlarından incelendi. Olgular kan kültürlerinde üreyen patojenlerin antibiyotik duyarlılık sonucuna karbapeneme duyarlı ve dirençli olmak üzere iki gruba ayrılarak değerlendirildi. Bu iki grup arasında karbapenem direnci gelişimi açısından risk faktörleri, hastanede yatış süreleri, mortalite oranları, mortal seyreden olgular için mortalite ile ilişkili faktörler araştırıldı. Bağımsız iki grupta sayısal değişkenlerin karşılaştırmaları normal dağılım koşulu sağlanmadığından Mann Whitney U testi ile yapıldı. Gruplarda oranlar Ki Kare Analizi ile karşılaştırıldı. Belirleyici faktörler Lojistik Regresyon Analizi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Carbapenem resistant Gram negative bacteremias are seen with increasing frequency and result in high mortality. The aim of this study was to compare the risk factors and results of carbapenem resistant and carbapenem susceptible Gram negative bacteremias and to determine the factors related to mortality. Materials and methods: The study was conducted as a retrospective observational comparative case series between June 2016 – November 2017 in Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. Demographic, clinical and laboratory data of patients with Gram negative bacteremia were examined from file records. The patients were divided into two groups as carbapenem susceptible and carbapenem resistant according to antibiotic susceptibility of pathogens growed in blood cultures. The risk factors for development of carbapenem resistance, lenght of hospital stay, mortality rates, mortality related factors were investigated between these two groups. Comparisons of numerical variables in two independent groups were performed by Mann Whitney U test since normal distribution condition was not provided. Ratios in the groups were compared with Chi Square test. Determinants were examined by logistic regression analysis.