Karbapenemlerin minimum inhibitör konsantrasyonlarının echerichia coli ve klebsiella spp. bakteriyemilerinde prognoz üzerine etkisi
Clinical outcomes of klebsiella spp. and escherichia coli bacteraemia stratified by carbapenem mics
- Tez No: 525860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP GENÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Gram-negatif bakteriyemi etkenlerinden Escherichia coli ve Klebsiella spp. artan antibiyotik direnci nedeniyle ülkemizde ve tüm dünyada önemli bir sağlık problemi haline gelmiştir. Yaptığımız çalışmada; Escherichia coli ve Klebsiella spp. bakteriyemilerinde karbapenemlerin minimum inhibitor konsantrasyon (MİK) değeri ile prognoz arasındaki ilişkiyi belirlemeyi ve karbapenemlerin uzamış infüzyonunun etkinliğini saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Aralık 2016-Mayıs 2018 tarihleri arasında hastanemizin farklı kliniklerinde yatırılarak takip edilen 18 yaş ve üzeri hastalardan alınan kan kültüründe Escherichia coli ve Klebsiella spp. üremesi olup, karbapenem tedavisi başlananlar prospektif olarak izlendi. Kan kültüründe üreyen E. coli, Klebsiella spp. örneklerinin tanımlanması ve antimikrobiyal duyarlılıklarının belirlenmesi VITEK2 Compact (bioMerieux, Fransa) otomatize sistemi ile yapıldı. Antibiyogram değerlendirilmesinde European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST) standartlarından yararlanıldı. Kültür antibiyogram sonucunda belirlenen karbapenem MİK değerine göre karbapenem monoterapisi veya karbapenemle kolistin kombinasyon tedavisi alan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların karbapenem tedavisi enfeksiyon hastalıkları konsultan hekiminin önerisine göre 3 saatlik uzamış infüzyon veya 30 dakikalık kısa süreli infüzyon olarak başlandı. Hastaların demografik özellikleri, tedaviye verdikleri klinik ve laboratuvar yanıtları, hastanede yatış süreleri, 30 günlük mortalite oranları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Gram-negative bacteriemia due to Escherichia coli and Klebsiella spp. has become an important health problem in our country and all over the world due to increasing antibiotic resistance. We aimed to identify the effectiveness of prolonged infusion of carbapenems and the relationship between carbapenem MIC values and clinical outcome in patients with E. coli and Klebsiella spp. bacteremia. Materials and Methods: Patients aged 18 years and older admitted to our hospital who suffered from bloodstream infection caused by Klebsiella spp. or E. coli and received carbapenem were prospectively enrolled between December 2016 and May 2018. The identification and antibiotic sensitivity tests of E. coli and Klebsiella spp. isolates were performed using automated VITEK2 Compact (bioMérieux, France) system. The results were evaluated according to the standards of European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST). Patients who were received carbapenem monotherapy or colistin-carbapenem combination according to carbapenem MIC breakpoint were included in the study. Patients were received carbapenem therapy either intravenous infusion for 3 hours or intravenous infusion for 30 minutes according to the infectious disease consultation. Demographic characteristics of patients, clinical and microbiological outcome, carbapenem-related length of hospital stay, 30-day mortality rates were assessed. Results: 30-day mortality rate was higher in patients acquiring isolates with carbapenem MIC>2 mg/L than carbapenem MIC≤2 mg/L (70% vs.