Üniversite – sanayi işbirliği bağlamında üniversitelerin ve organize sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren işletmelerin beklentileri: Karaman ili örneği
Expectations of universities and operating companies in organized industrial zones in the context of university-industry cooperation the case of Karaman province
  1. Tez No: 601035
  2. Yazar: HİDAYET AKMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZAHAT EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasının amacı üniversite-sanayi işbirliği bağlamında üniversitelerin ve organize sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren işletmelerin beklentilerini Karaman özelinde tespit etmektir. Ayrıca üniversite-sanayi işbirliği kapsamında mevcut durumun değerlendirilmesi de bir diğer amaçtır. Bu amaçla Karaman ilinde Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi akademik personeli (N:135) ve Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren işletmelerin temsilcilerinden (N:48) anket aracılığıyla veri toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20 kullanılmış olup, verilerin analizi ve yorumlanmasında tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra parametrik-olmayan test türlerinden Mann Whitney-U ve Kruskal Wallis'e başvurulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; sanayi için üretimle ilgili, üniversite içinse yönetimsel beklentilerin ön plana çıktığı gözlenmiştir. Her iki taraf açısından da süreçle ilgili gizliliğe önem verilmesi beklentisi vurgulanmıştır. Sanayi açısından beklentiler işletmenin faaliyet süresine, katılımcının işletmedeki pozisyonuna ve eğitim seviyesine bağlı olarak farklılaşmazken; üniversite için katılımcıların unvanına göre süreçle ilgili beklentileri, yaşlarına göre de finansal ve süreçle ilgili beklentileri farklılaşmaktadır. Cinsiyet ve görev yapılan birimin beklentilerin farklılaşması açısından etkili bir değişken olmadığı bulgusuna da ulaşılmıştır. Ayrıca mevcut işbirliği düzeyinin düşük olduğu, yürütülen işbirliklerinin de daha çok bireysel düzeyde gerçekleştiği ve tarafların birbirlerinden haberdarlıklarının ise daha çok medya/basın aracılığıyla olduğu ve yüz yüze etkileşim, yerinde ziyaret gibi etkileşimlerin nispeten düşük kaldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to determine the expectations of universities and operating companies in organized industrial zones in the context of university-industry cooperation in Karaman province. In addition, evaluation of the current situation within the scope of university-industry cooperation is alsoan aim. For that purpose, data were collected from the academic staff of KaramanoğluMehmetbey University and representatives of the companies operating in the organized industrial zone in Karamanprovince witha questionnaire. Data analyzed by SPSS 20. In addition to the descriptive statistics, Mann Whitney-U and Kruskal Wallis tests were used to analysis of the data. According to the results of the research; it is observed that production expectations for industry and administrative expectations for university come to the forefront. It is emphasized that the expectations on confidentiality of the process are important for both industry and university. While expectations for industry do not differ depending on the duration of the company, the position of the participant in the company and the level of education; for the university, expectations on process differ depending on the title of the participants, and financial expectationsand expectationson process differdepending on their age. It was also found that the gender and the unit of duty were not effective variables in terms of differentiation of expectations. Furthermore, it is observed that the current level of cooperation is low, that the collaborations carried out is mostly realized at the individual level and the parties are more aware of each other through media/press and the interactions such as face-to-face interaction and on-site visits remained relatively low.