Kawasaki hastalığı tanısıyla izlenmiş hastaların multisistem inflamatuar sendrom (MIS-C) tanısı almış hastalar ile karşılaştırılarak epidemiyolojik ,klinik,labarotuvar, prognostik ve ekokardiyografik bulgularla değerlendirilmesi
Evaluation of patients followed with the diagnosis of kawasaki disease, comparing with patients diagnosed with multisystem inflammatory syndrome (MİS-C), with epidemiological, clinical, laboratory, prognostic and echocardiographic findings
- Tez No: 801806
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ŞAYLAN ÇEVİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Kawasaki hastalığı çocukluk çağında, en sık 6 ay-5 yaş arasında gözlenen, ateş, döküntü ve kardiyak tutulum ile seyreden bir vaskülittir. COVID-19 pandemisi sonrası Kawasaki hastalığı benzeri klinik ile hastaneye başvuran çocuk hastaların bildirilmesiyle“çocukluk çağının multisistemik inflamatuar sendromu”tanımlanmıştır. Kawasaki'de olduğu gibi ateş, döküntü ve kardiyak tutulumla seyretmektedir. Çalışmanın amacı her iki hastalığın tanı anındaki klinik, labarotuvar bulgularını karşılaştırarak, karakteristik özelliklerini belirlemek ve prognoza etki eden faktörleri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız retrospektif bir çalışmadır. Çalışma grubu COVID-19 pandemisinden önce Kawasaki tanısı ile takip edilen ve pandemi sürecinde COVID PCR veya COVID antikoru ile tanısı konan MIS-C hastalarından oluşmaktadır. Çalışmaya 40 MIS-C ve 64 Kawasaki hastası eklendi. Hastaların elektronik kayıt ve hasta dosyalarından, demografik verileri, kan tetkikleri, hastalık bulguları, EKG ve ekokardiyografi verileri kaydedildi. Bulgular: İki grup kıyaslandığında, demografik veriler açısından hastalar arasında fark saptanmamıştır. MIS-C hastalarında belirgin şekilde yoğun bakım ihtiyacının artmış olduğu görüldü. Laboratuar tetkiklerinde MIS-C hastalarında lenfopeni, trombositopeni saptandı. CRP, ferritin gibi akut faz reaktanları anlamlı olarak yüksek bulundu. MIS-C hastalarında gastrointestinal ve solunum sistemi bulguları ön plandayken, Kawasaki hastalarında mukokütanöz semptomlar ön plandadır. Ekokardiyografik verilerde perikardiyal efüzyon ve kapak yetmezliği MIS-C grubunda daha fazlaydı. Diğer ekokardiyografi parametreleri ve EKG bulguları kıyaslandığında her iki hastalıkta da belirgin diastolik disfonksiyon ve artmış ventriküler repolarizasyon dağılımı görülmektedir. Tartışma ve Sonuçlar: Sonuç olarak, her iki hastalık birbirine çok benzer özellikler taşımasına ve benzer kardiyak tutulumlar göstermesine rağmen hastaların demografik verileri, ön plandaki klinik semptomları açısından farklılıklar gösteren iki hastalıktır. Her iki hastalık da hayatı tehdit edici kardiyak tutulumlar gösterebilmektedir. Erken dönemde teşhis ve tedavi kalıcı hasarların engellenmesinde ciddi önem taşımaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kawasaki hastalığı, PIMS, MIS-C, ekokardiyografi, EKG, COVID-19, koroner anevrizma, ventriküler disfonksiyon
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Kawasaki disease is a vasculitis in childhood, most commonly observed between the ages of 6 months and 5 years, with fever, rash and cardiac involvement.“Multisystemic inflammatory syndrome of childhood”was defined by the reporting of pediatric patients admitted to the hospital with a Kawasaki disease-like clinic after the COVID-19 pandemic. As in Kawasaki, it progresses with fever, rash and cardiac involvement. The aim of the study is to compare the clinical and laboratory findings at the time of diagnosis of both diseases, to determine the characteristic features and to investigate the factors affecting the prognosis. Materials and Methods: It is a retrospective study. The study group consists of Kawasaki patients who were followed up before the COVID-19 pandemic and MIS-C patients diagnosed with COVID PCR or COVID antibody during the pandemic process. Forty MIS-C and 64 Kawasaki patients were added to the study. Demographic data, blood tests, disease findings, ECG and echocardiography data were recorded from the electronic records and patient files of the patients. Results: When the two groups were compared, no difference was found between the patients in terms of demographic data. It was observed that the need for intensive care was significantly increased in MIS-C patients. In laboratory tests, lymphopenia and thrombocytopenia were detected in MIS-C patients. Acute phase reactants such as CRP and ferritin were found to be significantly higher. While gastrointestinal and respiratory system findings are prominent in MIS-C patients, mucocutaneous symptoms are prominent in Kawasaki patients. Pericardial effusion and valve regurgitation were more common in the MIS-C group in echocardiographic data. When other echocardiographic parameters and ECG findings are compared, significant diastolic dysfunction and increased ventricular repolarization distribution are observed in both diseases. Discussion and Results: In conclusion, although both diseases have very similar characteristics and show similar cardiac involvement, they are two diseases that differ in terms of demographic data and clinical symptoms of the patients. Both diseases can show life-threatening cardiac involvement. Early diagnosis and treatment are of great importance in preventing permanent damage. KEYWORDS: Kawasaki disease, PIMS, MIS-C, echocardiography, ECG, COVID-19, coronary aneurysm, ventricular dysfunction