Troponin yüksekliği ile başvuran çocuk hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of child patients applicable with high troponin
  1. Tez No: 904208
  2. Yazar: AYLİN AKIN OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TÜRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Kardiyak troponinler, miyokarddaki ince aktin filamanlarının düzenleyici proteinleridir. Troponin miyokard hasarını belirlemede yüksek özgüllük ve duyarlılık gösteren bir belirteçtir. Çalışmamızın amacı; merkezimize başvuran ve troponin seviyeleri yüksek saptanan çocukların; şikâyet, görüntüleme ve tanı aşamalarının incelenmesidir. Yöntem: Çalışmamıza 2012-2021 yılları arasında hastanemize herhangi bir şikâyet ile başvuran 0-18 yaş grubu arasındaki troponin değeri yüksek248 hasta dahil edildi. Retrospektif olarak; hastaların demografik özellikleri, şikayetleri, görüntüleme bulguları, özgeçmiş, soy geçmiş ve laboratuvar verileri incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil ettiğimiz 248 hastanın yaş ortalaması 95,77±73,63(ay) idi. Hastaların %56,9'u erkek idi. Hastaların %23,8'i göğüs ağrısı, %17,7'si ateş ve halsizlik, %15,7'sidispne ve %11,3'ü huzursuzluk şikayetiyle başvurdu. Hastaların %26,2'si miyokardit, %9,7'si travma, %9,3'ü dilate kardiyomiyopati, %6,9'u sepsis, %6,9'u akciğer hastalığı, %18,5'i diğer (hiperbilirubinemi, ensefalopati, epilepsi vs.) ve %0,8'i akut miyokard iskemisi (AMI) tanısı aldı. Troponin değeri; AMI, kardiyopulmoner arrest, genel durum bozukluğu, sepsisve miyokarditteen yüksek saptandı. Akut MI ile başvuran hastalarda hem CK-MB hem de troponin değerlerinin en yüksek olduğu belirlendi. En yüksek CK-MB değerleri kardiyopulmoner arrest ile başvuran hastalarda saptandı. Dilate KMP tanılı hastaların ejeksiyon fraksiyonu (EF) değerleri en düşük olarak bulundu. Akut MI tanısı alan ve koroner stent tedavisi uygulanan iki hastadan birinin Kawasaki diğerinin ailesel hiperlipidemi tanısı mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Purpose: Cardiac troponins are regulatory proteins located in the thin actin filaments of the myocardium. Troponin is a biomarker that exhibits high specificity and sensitivity in detecting myocardial injury. The aim of our study is to examine the complaints, imaging, and diagnostic processes of children who present to our center with elevated troponin levels. Method: A total of 248 patients, aged 0-18 years, who presented to our hospital with any complaint and had elevated troponin levels between 2012 and 2021 were included in our study. In a retrospective analysis, the patients' demographic characteristics, complaints, imaging findings, medical history, family history, and laboratory data were evaluated. Results: The mean age of the 248 patients included in the study was 95.77±73.63 months. Of these patients, 56.9% were male. The presenting complaints were chest pain in 23.8%, fever and fatigue in 17.7%, dyspnea in 15.7%, and restlessness in 11.3% of patients. The diagnoses were myocarditis in 26.2%, trauma in 9.7%, dilated cardiomyopathy in 9.3%, sepsis in 6.9%, lung disease in 6.9%, and other conditions (such as hyperbilirubinemia, encephalopathy, epilepsy, etc.) in 18.5%, while 0.8% were diagnosed with acute myocardial ischemia (AMI). Troponin levels were highest in patients with AMI, cardiopulmonary arrest, general condition disorder, sepsis, and myocarditis. In patients presenting with acute myocardial infarction, both CK-MB and troponin values were found to be at their highest levels. The highest CK-MB levels were observed in patients presenting with cardiopulmonary arrest. Patients diagnosed with dilated cardiomyopathy had the lowest ejection fraction (EF) values. Of the two patients diagnosed with acute MI who underwent coronary stent treatment, one had Kawasaki disease and the other familial hyperlipidemia.