Zamanla değişen beta katsayısında uzun bellek davranışı: BİST üzerine ampirik bir uygulama
The long memory behavior in time-varying beta coefficient: an empirical application on BIST
- Tez No: 601052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı Borsa İstanbul alt endekslerinde bir sistematik risk göstergesi olarak kabul gören zamanla değişen beta katsayısında uzun bellek davranışını araştırmaktır. Borsa İstanbul ulusal endeks ve alt endeksleri ile iki yıllık gösterge tahvil faizine ilişkin Ocak 2009 ve Eylül 2019 arasındaki veriler kullanılarak zamana bağlı değişen beta katsayısını DECO-FIGARCH modeli ile tespit etmenin yanı sıra GPH, Lo R/S ve GSP testleriyle beta katsayısının uzun bellek davranışları analiz edilmiştir. Yapılan analizlere göre seçilen üç alt endeksin de beta katsayısının zamana bağlı olarak değiştiği ve beta katsayısının uzun bellek davranışı sergilediği (ortalamasına hiperbolik hızda geri döndüğü) sonuçlarına ulaşılmıştır. Zamana bağlı değişen beta katsayılarının geçmişe bakılarak öngörülebilir olduğu ve bu nedenle de zayıf formda piyasa etkinliğiyle çeliştiği kanıtlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the long memory behavior in time varying beta coefficient in Borsa Istanbul sub-indices. In this study, Borsa İstanbul national indices, sub-indices and two-year benchmark bond interest rate between January 2009 and September 2019 are used to determine the time-varying beta coefficient with DECO-FIGARCH model, and to analyze the beta coefficient with GPH, Lo R / S and GSP tests memory behaviors. It is found that the beta coefficient of the three sub-indices change over time and the beta coefficient demonstrates long memory behavior (mean reverting at a hiperbolic speed ). It is indicated that the time-varying beta coefficients are forecastable and our findings contradict the weak form of market efficiency.