Zamanla değişen beta: Borsa İstanbul bankacılık sektörü uygulaması
Time varying beta: Application on İstanbul stock exchange banking sector
- Tez No: 470166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT GÜMRAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Modern portföy teorisinde risk-getiri ilişkisini tanımlamakta en çok kullanılan modellerin başında Sermaye Varlıkları Fiyatlama Modeli (SVFM) gelmektedir. SVFM, birtakım varsayımlar üzerine inşa edilmiş bir modeldir. Bu varsayımlardan biri de betanın zaman içinde sabit kaldığıdır. Fakat literatürde betanın zamanla değiştiğine dair ciddi kanıtlar vardır. Çalışmada Aralık 2001 ve Şubat 2017 arasında Borsa İstanbul 100 (BİST100) endeksinde yer alan ve bankacılık sektöründe işlem gören 12 adet bankanın zamanla değişen betaları, günlük veriler kullanılarak Çok Değişkenli Genelleştirilmiş Otoregresif Koşullu Değişen Varyans-BEKK (BEKK-GARCH) analizi yardımıyla hesaplanmış ve betanın zamanla değiştiği görülmüştür. Bunun ardından aylık açıklanan istatistiklerin modele dâhil edilebilmesi amacıyla günlük tahmin edilen zamanla değişen betalar aylık ortalama alınarak 182 aylık veri elde edilmiştir ve betanın zamanla değişmesinde etkili olan faktörler Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi vasıtasıyla tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonuçlara göre zamanla değişen beta ile gösterge tahvil faiz oranı ve VİX endeksi arasında aynı yönde ilişki olduğu görülmekteyken, zamanla değişen beta ve sepet kur arasında ters yönde bir ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Capital Asset Pricing Model (CAPM) is one of the most used models to describe the risk-return relationship in Modern Portfolio Theory. CAPM is a model built on some assumptions. One of these assumptions is that beta has remained stable over time. However, there are serious evidence that beta changes over time. In this study a Multivariate Generalized Autoregressive Conditional Heteroscedasitcity Model (GARCH-BEKK) is employed to observe time varying betas of 12 banks traded on Borsa Istanbul for the period between December 2001 and February 2017 and results show that beta has time varying aspect. Then, in order to be able to include the monthly statistics, monthly average of 182 months data was obtained and the variables that is effective in changing beta over time were tried to be determined by Multiple Linear Regression Analaysis. According to the results, It has been seen that there is a positive relationship between time varying beta and benchmark bond interest rate and VIX Volatility Index. Whereas it has been seen a negative relationship between time varying beta and currency basket.