Ahşap esaslı döşeme kaplama malzemelerinin ısı iletkenlik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of thermal conductivity properties of wood and wood-based flooring materials
- Tez No: 450671
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT DÖNGEL, YRD. DOÇ. DR. CEVDET SAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, masif ahşap ve ahşap esaslı döşeme kaplama malzemelerinin ısı iletkenlik özellikleri araştırılmıştır. Bu maksatla, sarıçam (Pinus silvestris L.), Doğu kayını (Fagus orientalis L.) ve meşe (Quercus petreae L.) odunlarından hazırlanan 3 çeşit masif parke, üst katmanı meşe, maun ve ıroko olan 3 çeşit lamine parke, orta katmanı HDF olan 10 mm, 8 mm ve 6 mm kalınlıklarda 3 çeşit laminat parke olmak üzere toplam 9 çeşit örnek hazırlanmıştır. Ayrıca parke altı yalıtım malzemesi olarak 1 mm kalınlıkta şilte, 3 mm ve 4,5 mm kalınlıklarında strafor olmak üzere 3 çeşit malzeme kullanılmıştır. Hazırlanan deney örneklerinin rutubet miktarı TS 2471 ve TS EN 322, yoğunluk TS 2470 ve TS EN 323/1, ısı iletkenlik ve ısı geçirgenlik katsayıları TS EN 12667 esaslarına uyularak belirlenmiştir. Isı iletkenlik katsayısı; en yüksek kayın masif parkelerde, en düşük ise ıroko lamine parkelerde elde edilmiştir. Isı geçirgenlik katsayısı; en yüksek 6 mm laminat parkelerde, en düşük ise masif çam parkelerde elde edilmiştir. Parke altı yalıtım malzemeleri 8 mm laminat parkelerin ısı iletkenlik katsayısı ve ısı geçirgenlik katsayısı değerlerini azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, thermal conductivity properties of solid wood and wood-based flooring materials were investigated. For this purpose, total nine kinds of sample consisting of three kinds of solid parquet prepared from wood of yellow pine (Pinus silvestris L.), oriental beech (Fagus orientalis L.), and oak (Quercus petreae L.); three kinds of laminated parquet of which top layer is oak, mahogany and Iroko; three kinds of laminate parquet of which middle layer is HDF and having thickness of 10 mm, 8 mm and 6 mm have been prepared. Moreover, three kinds of materials which are mattresses in thickness of 1 mm and 3 mm and styrofoam in thickness of 4.5 mm were used as sub-parquet insulation material. Samples were tested by the standard test methods such as; moisture content in accordance with TS 2471 and TS EN 322, density with TS 2470 and TS EN 323/1, thermal conductivity and thermal transmittance coefficients according to TS EN 12667. As a result of the study, regarding thermal conductivity coefficient; value of beech solid wood parquet was the highest; while the value of Iroko laminated parquet was the lowest. Regarding thermal transmittance coefficient; value of 6 mm laminate parquet was the highest; while the value of pine solid wood parquet was the lowest. Insulation materials of laminate parquet with the thickness of 8 mm reduced the thermal conductivity and thermal transmittance coefficient values.