Yaşlı bireylerin dijital teknoloji deneyimlerinin incelenmesi
An investigation of elderly's digital technology experience
  1. Tez No: 601089
  2. Yazar: SERPİL KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YENER ALTIPARMAKOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dijital Dönüşüm son dönemde gerek global gerek yerel düzeyde sıkça gündemde yer alan bir konu olmakla birlikte ürünlerin, servis ve hizmetlerin dijitalleşerek verimliliğini arttırıp ekonomik açıdan büyük katma değer sağlamaktadır. Bununla birlikte dijital teknolojinin temas ettiği alanlarda deneyimler de değişmekte ve tüm kullanıcı gruplarını etkilemektedir. Dijital teknoloji hızla gelişmekteyken bir yandan dünya genelinde yaşlı nüfus da hızla artmaktadır. Bu bağlamda tasarlanan ürün ve hizmetlerde ileri yaş bireylerin özellikleri göz önünde tutulmalı, onların gereksinimleri de incelenmelidir. Bu çalışmanın amacı yeni dijital teknolojilerin yaşlı bireylerin günlük yaşamlarını nasıl etkilediğini, yeni dijital ürünleri öğrenme ve kullanmalarının arkasındaki motivasyonları, deneyimlerine olumsuz etki eden engelleri ve ileri yaş kullanıcı grubunun yeni teknolojilerle etkileşimlerindeki beklentilerini ortaya çıkarmaktır. Bu doğrultuda 60 yaş üstü 14 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma sonunda ileri yaş bireylerin dijital deneyimine olumlu ya da olumsuz etki eden faktörler ortaya çıkarılmış, beklentileri saptanarak öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, digital transformation is a very popular issue that increases efficiency of products and services and adds economical values. In this regard, experiences change and influence the users. While digital technology grows rapidly, the population of old people increases in all over the world. So it becomes more important to consider older individuals' needs while designing new products or services. The purpose of this study is to investigate digital technology experiences of elderly users in terms of their motivations behind technology acceptance & use and objections that cause negative experiences. Also this study aims to find out eldery users expectations related with their digital experiences. Accordingly, in-depth interviews have been conducted with 14 participants over the age 60. As a result of study, older users' motivations and objections related to their experiences are detected and some suggestions are made according to the outputs of this research.