Multipl skleroz olgularında SSR (Sempatik deri yanıtı) ve RRİV (R-R interval varyasyonu) değerlendirilmesi
Sympathetic skin response (SSR) and R-R interval variation (RRİV) assessment in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 60110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Sempatik deri yanıtı (SSR) ve R-R interval varyasyonu (RRİV) otonomik sinir sisteminin değerlendirilmesinde kullanılan noninvaziv elektrofizyolojik testlerdir. Bu çalışmanın amacı multipl skleroz (MS) olgularında otonomik sinir sisteminin tutulumunu araştırmaktır. Bu çalışmaya 26 (15 kadın, 11 erkek) MS (yaş ort. 35.9±9.9, yaş dağılımı 19-55) ve 23 (14 kadın 9 erkek) sağlıklı birey (yaş ort. 36.5±11.5, yaş dağılımı 23-65) alındı. SSR median ve posterior tibial sinirin elektriksel stimülasyonu ile avuç içleri ve ayak tabanından kayıt edildi. Habituasyonu önlemek için stimulus irregüler aralıklarla verildi. RRİV kayıtları her iki elin dorsumundan istirahat pozisyonunda (R%) ve dakikada 6 kez derin solunum sırasında (D%) alındı. Ayrıca D% - R% ve D% / R% değerleri hesaplandı. Kontrol grubunda tüm bireylerde SSR elde edildi. MS olgularının en az ll'inde bir ekstremitede SSR kaydedilemedi.
Özet (Çeviri)
Sympathetic skin response (SSR) and R-R interval variation (RRIV) are noninvasive electrophysiological tests used in the assessment of autonomic nervous system. Aim of this study is to investigate the involvement of autonomic nervous system in multiple sclerosis (MS). Twentysix patients (15 women, 11 men) with MS (mean age 35.9±9.9, age range 19-55) and 23 (14 women, 9 men) healthy volunteers (mean age 36.5±11.5, age range 23-65) were included in this study. SSR was recorded from palm of hands and sole of feet by the electrical stimulation of median and posterior tibial nerves. To prevent response habituation, stimuli were delivered at irregular rates. RRIV recordings were taken from dorsum of each hand during both rest position (R%) and deep breathing of six times per minute (D%). In addition D%-R% and D% / R% values were calculated. While in control subjects SSR was always obtained, in 11 MS patients, SSR could not be recorded at least one extremity.