Kırchhoff tipi kiriş denklemi için bir sınır değer problemininyaklaşık çözümü
An approximate solution of a boundary value problem for a Kirchhoff type beam equation
  1. Tez No: 601116
  2. Yazar: AYDIN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezde, Kirchhoff tipi kiriş denklemi için bir sınır değer problemi ele alınmıştır. İlk olarak, problem Galerkin metodu kullanılarak, bir denklem sistemine dönüştürülmüş ve daha sonra bu denklem sistemi Jacobi iterasyonu kullanılarak çözülmüştür. Algoritmanın hata analizi sunulmuştur. Dört faklı örnek ele alınmış ve bu problemlerin yaklaşık çözümleri ile tam çözümleri karşılaştırılmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis, a boundary value problem for the Kirchhoff type beam equation has been discussed. Firstly, the problem has been transformed into the system of equations by applying Galerkin method, then this system of equations has been solved numerically by using Jacobi iteration process. Error analysis of the algorithm has been presented. Four different problems have been discussed and the approximate solutions of these problems compared with their exact solutions.