R22 Soğutucu ve DEGOME soğuruculu soğurmalı soğutma sisteminin termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of R22 DEGOME absorption refrigeration system
- Tez No: 6038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Ö. ERCAN ATAER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
iii R22 SO?UTUCULU VE DEGDME SO?URUCULU SO?URMALI SO?UTMA SİSTEMİNİN TERMODİNAMİK ANALİZİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) A.Figen BIÇAKÇI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1989 ÖZ Bu çalışmada, R2 2 /DEGDME soğurmalı soğutma çevrimi nin termodinamik analizi yapılmış ve bazı tersinmezi ikle- rin performans katsayısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. R22 soğutuculu ve DEGDME soğuruculu soğurmalı soğut ma sistemlerinin analizinde kullanılabilecek termodinamik bağıntılar literatürden alınmış ve karşılaştırmalar yapı larak uygun olanlar kullanılmıştır. Kirchhoff buhar-basınç denklemi Regula-False Yöntemiyle çözülerek, R22'nin mol konsantrasyonu değişik soğurucu ve ayırıcı sıcaklıkları için elde edilmiştir. İlk aşamada üst ayırıcısı olmayan, soğurucu ile ayırıcı arasında ve buharlaştırıcı ile yoğuş- turucu arasında ideal ısı değiştirgeci olan R22/DEGDME1 li soğurmalı soğutma çevriminin analizi yapılmıştır. Çevrimin dolaşım oranı (f) ve performans katsayısı (COP) hesaplanmış,iv ayırıcı, soğurucu ve buhar laşt ir ıcı sıcaklıklarındaki değişimin COP ve £ üzerindeki etkileri incelenmiştir. İkinci aşamada çevrimde kullanılan iki ısı değiş- tirgecindeki ters inmezi ikler ve basınç kayıpları hesap lanmıştır. Isı değiştirgeçlerinin etkinlikleri belirlen miş ve bu etkinliklerin çevrimin performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, ideal çevrim ve literatürdeki bazı deneysel sonuçlarla karşılaştırıl- mıştır.
Özet (Çeviri)
THERMODYNAMIC ANALYSIS OF R22/ÖE?DME ABSORPTION REFRIGERATION SYSTEM (M.S. Thesis) A.Figen BIÇAKÇI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SICENCE AND TECHNOLOGY February 1989 ABSTRACT In this study, thermodynamic analysis of the absorption refrigeration system working with R22/DEGDME has been made and the effect of some irreversibilities on the coefficient of performance (COP) and circulation ratio (f) is studied. Some of the thermodynamic relations can be used on the thermodynamics analysis of the R22/REGDME absorption refrigeration system are selected from the related literature. Mole fractions of R22 were obtained numerically for different absorber and generator temperature by solving Krichhoff vapour-pressure equation by using Regula-False Method. On the first step, the cycle which has two ideal heat exchangers and without a rectifier is analysed thermodynamically to calculate the coefficient of performance COP and circulation ratio f of the cycle for different working conditions.VI On the second step of the analysis, the irreversibilities of the heat exchangers and pressure losses in the system are considered. The results obtained from this analysis are compared with the results of "the ideal analysis and some of the experimental data in literature.