Aile işletmelerinde iç kontrolün ve mali tablolarda karşılaşılan risklerin tespitinin önemi
The importance of internal control in family businesses and determination of risks in financial statements
  1. Tez No: 601131
  2. Yazar: UMUT FIRAT AKSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
hedefiyle kurulan, aile bireylerinden kişi/kişiler tarafından idare edilen, kararların alımında büyük ölçekte aile bireylerinin etkin olduğu ve aileden en az iki neslin kurumda çalıştığı işletmelerdir. İç kontrol sisteminin hedefi, işletme faaliyetlerinin düzenli, ahlaki kurallara uygun,, ekonomik, verimli ve efektif biçimde kullanılmasını sağlamak, hesap verme sorumluluklarının yerine getirilmesi, uygulanan yönetmelikler ve yasalara uyulması hataların ve hilelerin önüne geçilmesidir. İç kontrol sisteminin etkinliği aile işletmelerinde mali tablo risklerinin önlenmesi ve tespitinde de fayda sağlamaktadır. Özellikle kurumsallaşmanın yaşanmadığı aile şirketlerinde mali tablolarda yapılan hilelerin önlenmesi ve yapılan hilelerin tespiti işletmelerin gereken önlemleri almasını ve geleceğe daha güvenle bakmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Family companies are enterprises that are established with the aim of ensuring the livelihood of the family or preventing the spread of the heritage, managed by the person / people of the family members, where mostly, family members are effective in making decisions and at least two generations from the family work in the institution. The objective of the internal control system is to ensure the regular, ethical, economic, efficient and effective use of business activities, to fulfill accountability responsibilities, to comply with applicable regulations and laws, and to prevent errors and fraud. The effectiveness of the internal control system is also beneficial in preventing and identifying financial statement risks in family businesses. Prevention of frauds and detection of frauds, especially in family companies where there is no institutionalization, will enable enterprises to take the necessary measures and look at the future more confidently.