Cimnastik antrenörlerinde iş doyumu ve örgütsel bağlılık durumlarının incelenmesi
Examination of job satisfaction and organizational commitment situations of gymnastic coaches
  1. Tez No: 601138
  2. Yazar: MEHMET KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMİZ ARABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı Cimnastik antrenörlerinde iş doyumu ve örgütsel bağlılık durumlarını incelemektir. Araştırma grubu Türkiye'de aktif olarak Cimnastik antrenörlüğü yapan 67 kadın, 71 erkek toplam 138 antrenörden oluşmaktadır. Araştırmada anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan antrenörlerin demografik bilgilerinin yanı sıra“İş doyum Ölçeği”ve“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”veri toplama aracı olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde frekans (n) ve yüzde (%) değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca araştırmada değişkenler arasındaki farkı bulabilmek amacıyla bağımsız T-testi, Anova testi, Tukey testi ve korelasyon (r istatistiği) testleri yapılmıştır. Araştırmanın anlam düzeyi p< 0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında araştırma değişkenlerinden antrenörlerin çalıştığı kurum, medeni durum, yaş durumu ve çalıştırılan öğrenci yaş grubuna göre iş doyumu ve örgütsel bağlılık durumlarında değişiklikler olduğu gözlenmiştir. Ayrıca araştırmanın en önemli sonucu ise antrenörlerin iş doyumu ile örgütsel bağlılık durumları arasında pozitif korelasyon olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of present study is to investigate job satisfaction and organizational commitment in gymnastic coaches. The study group is consist of 67 female and 71 male in total 138 active Turkish gymnastics coaches. Survey method is used in this research. In addition to the demographic information of the coaches,“Job Satisfaction Scale”and“Organizational Commitment Scale”were used as data collection tools. Frequency (n) and percentage (%) percent were calculated in the analysis of the data. In addition, differences between variables were searched, independent T-test, Anova test and correlation (r statistics) analysis were performed.