Cimnastik antrenörlerinde mesleki yeterlik, duygusal emek ve tükenmişlik duygusunun bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of professional competence, emotional labor and burnout feeling in gymnastics coaches in terms of some variables
- Tez No: 669273
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ PEHLEVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırmada, 2019-2020 yılı vizeli cimnastik antrenörlerinin, mesleki yeterlik, duygusal emek, mesleki tükenmişlik düzeylerinin yaş, cinsiyet, deneyim süresi, mesleği sevme, görev yaptıkları yer, ücretten memnuniyet ve eğitim düzeyine göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek ve yaş, mesleki tükenmişlik, duygusal emek ile antrenör yeterliliği arasındaki ilişki düzeyini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmaya ilişkin etik kurul raporu Mersin Üniversitesi Etik Kurul biriminden ve araştırma izni Türkiye Cimnastik Federasyonu'ndan alınmıştır. Araştırma betimsel türde karşılaştırmalı ve ilişkisel model deseninde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri (GHSİM), Türkiye Cimnastik Federasyonu (TCF) ve özel kulüplerde çalışan, 460 cimnastik antrenörleri oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise evren içerisinden kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılan 223 kişi oluşturmaktadır (%38,6; n=86 kadın, %61,4; n=137 erkek).Veri toplama araçları olarak,“Demografik Bilgi Formu”,“Antrenör Yeterlilik Ölçeği-II”,“Duygusal Emek Ölçeği”ve“Tükenmişlik Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerin toplamlarına ve alt boyutlarına yönelik yapılan normallik testi sonuçlarına göre basıklık ve çarpıklık değerleri -1.00 ve +1.00 arasında bulunmuştur. Bu değerler arasındaki sonuçların kabul edilebilir olduğundan, verilerin analizinde parametrik testlerden, iki bağımsız grup ortalamaları arasında karşılaştırmalar için t-Testi, ikiden fazla grupların analizinde ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) istatistiksel yöntemi ve sürekli değişkenler arasındaki ilişki düzeylerini belirlemek için de Pearson Korelasyon Analizi uygulanmış ve hata payı (p,05).“Çalıştırılan yaş grupları”değişkeni açısından ise TÖ ve AYÖ toplam puanları ve alt boyut toplam puanları ile gruplar arasında anlamlı farklar bulunmuştur (p,05).“Antrenör yaşı”ile TÖ, DEÖ ve AYÖ toplam puanları ile alt boyut toplam puanları arasında ilişkiye rastlanmamıştır (p>,05).
Özet (Çeviri)
The study, examins that whether levels of professional competence, emotional labor,occupational burnout of gymnastic coaches, having visa in 2019-2020 differs according to their age, gender, length of experience, liking the profession, the work place, earnings satisfactions and education level and targeted to indicate the level of relationship between age, occupadional burnout, emotional labor ant adequacy of trainer. The Ethics Committee report on the research was obtained from the Ethics Committee of Mersin University and the research permission was obtained from the Gymnastics Federation of Turkey. The research was conducted in descriptive comparative and relational model patterns. 460 gymnastics coaches working in Youth Services and Sports Provincial Directorates (GHSIM), Turkish Gymnastics Federation (TCF) and private clubs in Turkey constitute the universe of the research. The sample group consists of 223 people (38.6%; n=86 women, 61.4%; n=137 men) who were reached by easy sampling method from within the universe.“Demographic İnformation Form”,“Coach Gualification Scale-II”,“Emotional Labor Scale”and“Burnout Scale”were used as data collection tools. According to the results of the normality test for the sums and sub-dimensions of the scales, the kurtosis and skew values were found to be between -1.00 and +1.00. Since the results between these values are acceptable ; parametric test for date analysis, T- test for comparisons between two independent groups , One Way Analysis of Variance (ANOVA)statistical method for the groups more than two and Pearson's correlation fot determining the relationsship levels among the continuous variables has been applied and error margin has been taken as (p, 05). In terms of the“employed age groups”variable, there is a significant difference between the groups with the total scores of BS and CPS and sub-dimension total scores (p , 05). No relationship was found between the“age of the trainer”and the total scores of BS, ELS, and CPS and sub-dimension total scores (p>,05).