Ebu'l-feth muhammed eş-Şehristânî'de Mu'tezile ve kolları
The branches of the Mu'tazilah in Ebu'l-Feth Muhammad eş-Şehrinstani
- Tez No: 601144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH AGİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Fetihler sonucu ülke topraklarının genişlemesi, değişik kültürlerle olan münasebetler, batı dünyasındaki felsefi eserlerin tercüme edilmesi Müslümanların farklı düşünmelerine ve ihtilâfların artmasına neden oldu. Mu'tezile mezhebi, Hicrî ikici asrın başlarında ortaya çıkmış, dördüncü asrın sonlarına kadar varlığını korumuştur. Bu zaman zarfında İslam coğrafyasında epey yankı uyandıran Mu'tezile hakkında iyi ya da kötü pek çok şey söylenmiştir. Tezimizin asıl konusu Ebu'l Feth Muhammed eş-Şehristânî'de Mu'tezile ve Kollarıdır. Tezimiz bir giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Girişte, Mu'tezile'nin doğuşu ve gelişmesi üzerinde durduktan sonra, birinci bölümde Mu'tezile mezhebinin fırkalarına değindik. Yani Ebu'l Feth Muhammed eş-Şehristânî'de Mu'tezile ve Fırkalarının nasıl değerlendirildiğini ve bu fırkaların özelliklerini, farklılıklarını izâh etmeye çalıştık. İkinci bölümde Mu'tezile mezhebinin kelâmî görüşlerini açıkladık. İslam Mezhepleri Tarihi içerisinde bu kadar öneme sahip olan Mu'tezile, Şehristânî'nin dikkatini çekmiş, bu vesileyle çalışma alanına girmiş ve bu mezhep hakkında çok detaylı ve önemli bilgileri kaleme almıştır.
Özet (Çeviri)
The expansion of the territory of the country as a result of the conquests, relations with different cultures, and the translation of philosophical works in the western world caused Muslims to think differently and increase conflicts. The Mu'tazilah sect emerged at the beginning of the second century of Hijri, and remained in existence until the end of the fourth century. Much has been said about the Mu'tazilah, which has had a strong impact on Islamic geography during this period, either good or bad. The main subject of our thesis is the Mutezile and its branches in Abu'l Feth Muhammad Şehristani. Our thesis consists of an introduction and two main sections. In the introduction, after emphasizing the birth and development of the Mu'tazilah, in the first part, we referred to the branches of Mu'tazilah sect. In other words, we tried to explain how Mutezile and its branches are evaluated in Abu'l Feth Muhammad Şehristani and their characteristics and differences. In the second part, we explained the theological views of Mutezile sect. Mu'tezile, which has so much importance in the history of Islamic Sects, attracted the attention of Şehristani, entered into the field of study on this occasion and wrote very detailed and important information about this sect.