Habitat parçalanmalarının peyzaj planlama açısından değerlendirilmesi, Bartın Kenti örneği
Evaluation of habitat fragmentation in terms of landscape planning, case of Bartın City
- Tez No: 601183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM NİYAMİ NAYİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Mühendislik Bilimleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Geography, Engineering Sciences, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmada, habitat parçalanması konusunu, Bartın kenti belediye ve mücavir alanı sınırları özelinde ele alarak, habitat bütünlüğünü sağlayacak planlama kararları için öneriler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, parçalanan, bozularak değişen ya da azalan habitatların bağlantılılığını sağlamaya yönelik çalışmalar yapılmıştır. Sonuçta oluşan peyzaj planlama kararları ile habitatların ne şekilde parçalanmış olduğu ve parçalanmaya devam ettiği saptanmıştır. Parçalanmanın neden olduğu peyzaj değişimleri ve peyzaj kayıpları da peyzaj bağlantılılığı çerçevesinde incelenmiş ve habitat parçalanmalarının peyzaj planlama ile ilişkisi Bartın kenti mücavir alan sınırları içerisinde ele alınarak, peyzaj bağlantılılığına ait kararlar oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmada Bartın kenti içinde habitatların parçalanmasına neden olan en önemli faktörün ulaşım ağları olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yerleşim ve tarım alanlarının da bu parçalanmayı etkilediği belirlenmiştir. Bunun sonucunda yaban hayatındaki aksaklıkların ele alınarak, yapılması gereken çalışmalar incelenmiştir. Çalışma sonucunda parçalanmış habitatların ekolojik tünel, ekolojik köprü, viyadük ve yeşil koridorlar ile bağlanabileceği açıklanmıştır. Habitat parçalarının yoğun olduğu alanlarda yamaların, adım taşları ile bağlantıları ve parçalanmış ekosistemlerin bağlantılılıklarına ait çalışmalar örnek alanlarda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to create planning decisions aimed at ensuring habitat integrity by addressing the issue of habitat disintegration in the boundaries of the municipality and the contiguous area of Bartin city. Efforts have been made to ensure the interchange of habitats by disintegrating and deteriorating, and the interconnection of lost or decreasing habitats. The resulting landscaping planning decisions have shown how the habitats are fragmented and continue to be fragmented. Landscaping changes fragmentation and landscape losses were also examined within the framework of landscape connectivity and the relation of habitat fragmentation with landscape planning was discussed in the city of Bartin. In this study, it was determined that transportation networks were the most important factor causing the fragmentation of habitats in the city of Bartin. It has also been observed that settlements and agricultural areas affect this fragmentation. As a result, how wildlife is affected and what needs to be done has been studied on different types of wildlife. With all the data interpreted as a result of the study, it was explained that fragmented habitats can be connected with ecological tunnels, ecological bridges, viaducts and green corridors, so that fragmented ecosystems can be combined as much as possible areas.