Bertalanffy Büyüme Eğrisi Modeli ile Şanlıurfa ilinde yetiştiriciliği yapılan simental ve siyah alaca sığırların besi performanslarının analiz olanakları
Analysis potentiality of fattening performance of simmental and holstein cattle raised in Şanliurfa province using Bertalanffy Growth Model
  1. Tez No: 601241
  2. Yazar: EFDİL ÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada Bertalanffy büyüme modeli ile Şanlıurfa ilinde besiciliği yapılan Siyah Alaca ve Simental sığır ırklarına ait besi performanslarının analiz olanakları araştırılmıştır. Araştırmada Şanlıurfa ilinde bulunan ticari bir besi işletmesinden temin edilmiş 2008- 2009 yıllarını kapsayan ve 76 baş Siyah Alaca ile 82 baş Simental ırkı olmak üzere toplamda 158 baş sığıra ait canlı ağırlık tartım kayıtları kullanılmıştır. Araştırma sonucunda belirleme katsayısı ve hata kareler toplamı Siyah Alaca için sırasıyla 0.998±0.0010 ve 1690.54±381.047, Simental için sırasıyla 0.992±0.0037 ve 5168.48±917.159 olarak tahminlenmiştir. Bertalanffy modeline ilişkin A (Ergin canlı ağırlık), b (doğumdan sonra kazanılan ağırlığın ergin ağırlığa oranı), k (Erginleşme hızı) parametreleri Siyah Alacalarda sırasıyla 861.286±31.535 kg, 0.3066±0.0073, 0.0059±0.0001/gün ve Simental ırklarda ise yine sırasıyla 704.800±8.646 kg, 0.2961±0.0897, 0.0054±0.0001/gün şeklinde tahmin edilmiştir. Araştırma sonucunda her iki ırk için de tahmin edilen parametrelere ilişkin ortalamalar arasındaki farkın istatistiksel olarak önemsiz olduğu tespit edilmiştir (P˃0.05). Buna göre Şanlıurfa koşullarında Siyah Alaca ve Simental ırkı sığırların besi boyunca benzer besi performansına sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, the analyses of possibility for fattening performance of Simmental and Holstein cattle bred in a commercial farm located in Sanliurfa province were researched by Bertalanffy growth model using weight-age data obtained between 2008 and 2009 years. In addition to this, 76 Holstein, 82 Simmental and totally 158 cattle were used in this study. At the end of research, coefficients of determination and sum of square errors were detected as 0.998±0.0010 and 1690.54±381.047 for Holstein cattle and 0.992±0.0037 and 5168.48±917.159 for Simmental cattle respectively. Parameters A (Mature weight), b (Rate of gain) and k (Rate of maturing) estimated by Bertalanffy growth model were estimated as 861.286±31.535 kg, 0.3066±0.0073 and 0.0059±0.0001/day for Holstein cattle and 704.800±8.646 kg, 0.2961±0.0897, 0.0054±0.0001/day for Simmental cattle, respectively. As a result of the research, it was found that the differences between the mean values of the predicted parameters for both breed were statistically insignificant (P > 0.05). According to this, it can be said that Angus and Limousine cattle in the conditions of Sanliurfa province have similar fattening performance during the fattening activity.