Adana İli Ceyhan, Karaisalı, Pozantı, Yumurtalık, Kozan, İmamoğlu, Saimbeyli, Tufanbeyli, Feke, Aladağ, Karataş, ilçelerinde yaşayan bireylerin davranışsal risk faktörlerinin belirlenmesi
Determining the behavioral risk factors in people living in Adana Counties; Ceyhan, Karaisalı, Pozantı, Yumurtalık, Kozan, İmamoğlu, Saimbeyli, Tufanbeyli, Feke, Aladağ, Karataş
- Tez No: 248870
- Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ BOZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada, Adana İli İlçelerinde (Seyhan, Yüreğir, Sarıçam ve Çukurova hariç) yaşayan bireylerin astım, diyabet, ağız sağlığı ve engellilik durumlarını araştırdık.Gereç ve Yöntem: Veriler telefonla anket yöntemin ile toplanmıştır. Adana İli İlçelerindeki tüm sabit telefon numaraları arasından ?sistematik küme örneklem yöntemi? ile aranan numaralar belirlenmiştir. Aranan telefonlarda sadece 18 yaşından büyük kişilerle görüşülmüştür. Çalışmada kullanılan anket formu, Behavioral Risk Factor Surveillance System'e ilişkin özellikle telefonla uygulanmak üzere yapılandırılmış anketten uyarlanarak oluşturulmuştur. Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi kullanılmış ve görüşme sonuçları, görüşme sırasında bilgisayara kaydedilmiştir. Bu sistem,“Uysal WebQ1.0”anket yönetim yazılımı ve“Epi info”bilgisayar programı ile birlikte yürütülmüştür. Görüşmeler, Çukurova Üniversitesi Telefon ve İnternet ile Saha Araştırmaları Biriminde (TİSAB) gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Örnekleme çıkan 1888 kişiden 1096'sı (% 58,0)'i ile başarılı görüşme yapılmıştır. Çalışmamıza katılanlarda astım prevalansı % 6,6, diyabet prevalansı % 10,1, son bir yıl içinde diş hekimine gidenlerin oranı % 40,0 geçici veya kalıcı sakatlığı olanların oranı % 7,0 bulunmuştur.Sonuç: Çalışmadan elde edilen sonuçlar, ulusal ve bölgesel çalışmalarla uyumlu bulunmuştur. Diyabet ve astım gibi kronik hastalıkların önlenmesi için yeni stratejiler geliştirilmelidir. Bölgemizde ağız sağlığı kötüdür ve ihmal edilmektedir. Koruyucu hekimliğe ve birinci basamak sağlık hizmetlerine daha fazla önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: In this study, we searched for asthma, diabetes, oral health status and disability of people living in the counties of Adana city (excluding Seyhan, Yüreğir, Sarıçam and Çukurova).Materials and Methods: Data was collected by ?telephone interview? method. The phone numbers were selected by ?systematic cluster sampling method? from the list of home phone numbers for the counties of Adana city. Interviews were only with individuals >18 years of age. The questionnaire was modified from the structured questionnaire of Behavioral Risk Factor Surveillance System designed particularly for telephone interviewing. Data was installed during the interview. The Computer Assisted Telephone Interviewing was used. The system was conducted using“Uysal WebQ 1”and“Epi Info”softwares. The interviews were held in ?Cukurova University Field Research by Telephone and Internet (TISAB)?.Results: The response rate was 58% (1096/1888). Prevalence for asthma was 6,6%, for diabetes 10,1%. Of the sample, 40,0% stated that they had visited a dentist during the last year and the prevalence of disability (either permanent or temporary) was 7,0%.Conclusion: Our results were consistent with national and regional studies. New strategies should be developed to prevent chronic disease including asthma and diabetes. Oral health is poor and neglected in our region. Preventive care and primary care should have more emphasis.