Deferoxamine'in travmatik spinal kord injurisi üzerine olan etkileri (Deneysel çalışma)
  1. Tez No: 60130
  2. Yazar: GÖKHAN ACKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Günümüze kadar yapılmış çalışmalarda; deferoxamine' in iskemi/reperfüzyon, travmatik veya hemorajik injürilerdeki, sekonder injüri mekanizmaları üzerine olan ve vazospazm proflaksisindeki etkinliği çeşitli deneysel çalışma modellerinde gösterilmiştir. Ancak, DFO'in spinal kord travmatik injüri modelindeki etkinliğini ortaya koyan bir çalışma, henüz yapılmamıştır. Biz bu çalışmamızda; bir demir şelatörü olan DFO'nin, ratlarda oluşturduğumuz spinal kord klip kompresyon injürisi modelindeki etkinliğini araştırdık. Çalışmamızda 56 rat, 28'i kontrol ve 28'i DFO tedavi grubu olmak üzere başlıca iki gruba ayrıldı. Bu gruplada kendi aralarında 7'şerli 4 alt gruba ayrıldı. Ağırlıkları 250-300 gr olan erişkin erkek Sprague-Dawley ratların spinal kordlarına, anevrizma klibi kullanılarak 60 saniye süreyle kompresyon uygulandı. Tedavi grubunda yer alan ratlara kliplemeden 15 dakika öncesinde 50 mg/kg DFO intraperitoneal olarak uygulandı Kompresyonun sonlandırılmasını müteakip 0,15, 60'ncı dakikalar ve 8'nci satte, kompresyona maruz bırakılan nöral dokudan alınan biyopsi örneklerinde doku malondialdehyde (MDA) düzeyleri ölçüldü. Doku MDA düzeyleri thiobarbituric acid metodu kullanılarak senkronize fluorometrik olarak ölçüldü. DFO tedavi grubundan 0,15 ve 60'ncı dakikalarda alınan doku örneklerindeki MDA düzeylerinin, kontrol gruplarındakine oranla anlamlı düzeyde düşük olduğu saptandı (p< 0.05). Sekizinci satte aldığımız doku örneklerinde ise tedavi grubuyla kontrol grubu arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY The current studies revealed the efficacy of deferoxamine for treating secondary injury due to ischemia/reperfusion, hemorrhage, or prophylaxis of vasospasm in different experimental models. However, there are not any study in a trauma model on spinal cord in order to observation of efficacy of deferoxamine. In this study, we evaluated the effects of an iron-chelating agent deferoxamine (DFO), on a clip compression injury model in rat's spinal cord. Fifty-six adult male Sprague-Dawley rats were divided into two groups: control (n=28) and DFO treatment group (n=28). Control and therapeutic groups were divided into four subgroups (n=7). The spinal cords of Sprague-Dawley rats, 250-300 gr, were subjected to 60 seconds of compression with aneurysm clip. The therapeutic group was received 50 mg/kilogram DFO intraperitoneally 15 minutes before the clip application. Nerve tissue biopsies within the compression site were assayed for malondialdehyde (MDA) at 0,15,60 minutes and 8 hours after removal of compression in 8 rat groups. The MDA levels were measured synchronized fluorometricaly by the thiobarbituric acid (TBA) method. The biopsy specimens from DFO treated rat samples had significantly lower MDA levels on the 0,15 and 60 minutes when compared with the results of control groups (p < 0.05). We were not observed statistically significant difference level of MDA between treatment and control group on 8 hours (p > 0.05). 49