Müzik öğretmeni adaylarının bireysel ses eğitimi dersine yönelik motivasyonlarının incelenmesi
Investigation of motivations of music teachers candidates individual audio training direction
  1. Tez No: 601332
  2. Yazar: AYÇA ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAMLA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Araştırmanın amacı, müzik öğretmeni adaylarının Bireysel Ses Eğitimi (BSE) dersine yönelik motivasyonlarını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, araştırmada, farklı üniversitelerin müzik eğitimi anabilim dallarında öğrenim gören 1., 2., 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin BSE dersine yönelik motivasyon durumları tespit edilmiş ve söz konusu motivasyonlarının; öğrenim gördüğü üniversiteye, sınıf düzeyine, cinsiyete, mezun olunan lise türüne göre farklılık durumu ortaya konmuştur. Araştırmanın örneklemini Ondokuz Mayıs, Niğde Ömer Halisdemir, Trabzon ve Necmettin Erbakan Üniversitelerinin Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında öğrenim görmekte olan ve BSE dersini alan 479 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma betimsel nitelikte bir alan araştırmasıdır. İlgili veriler Ekici tarafından 2017 yılında geliştirilen“Bireysel Ses Eğitimi (BSE) Dersi Motivasyon Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Uzman görüşlerine dayalı olarak geliştirilen motivasyon ölçeği için, 5'li Likert tipi ölçek model olarak alınmıştır. Ölçekte 5 tane kişisel bilgi ve 41 tane BSE dersine yönelik motivasyon maddesi bulunmaktadır. Ölçeğin Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı α=0.93'tür. Araştırma bulguları doğrultusunda müzik öğretmeni adaylarının BSE dersine yönelik genel motivasyonlarının kısmen katılıyorum ( =3,39) olduğu, müzik öğretmeni adaylarının BSE dersine yönelik motivasyonlarının üniversite, sınıf ve cinsiyet değişkeni açısından anlamlı farklılık gösterdiği, mezun olunan lise türü değişkeni açısından ise anlamlı farklılık göstermediği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the motivation of music teacher candidates towards Individual Voice Education (BSE) course. For this purpose, in the study, the motivation status of the 1st, 2nd, 3rd and 4th grade students studying in the departments of music education at different universities were determined. The differences between the university, class level, gender, and the type of high school graduated. The sample of the study consists of 479 students who study at Ondokuz Mayıs, Niğde Ömer Halisdemir, Trabzon, Necmettin Erbakan and Gazi University Music Education Departments. This is a descriptive field study. The relevant data were collected using the Ses Individual Voice Training (BSE) Course Motivation Scale developed by Ekici in 2017. 5-point Likert-type scale was used as a model for the motivation scale developed based on expert opinions. The scale includes 5 personal information and 41 motivational items for BSE courses. The Cronbach's alpha reliability coefficient of the scale was α = 0.93. According to the findings of the research, it was concluded that the general motivation of the music teacher candidates towards BSE course was partially agree (= 3,39), that the motivation of the music teacher candidates towards BSE course showed a significant difference in terms of university, class and gender variable, but not in terms of the type of high school graduated variable.