Müzik öğretmeni adaylarının bireysel ses eğitimi dersine yönelik motivasyon düzeyleri
Motivation levels of music teacher candidates for individual voice training course
- Tez No: 793142
- Danışmanlar: PROF. FERDA GÜRGAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Türkiye' de müzik eğitimi alanında yapılan araştırmalarda, ortaöğretim düzeyindeki müzik öğretiminde kullanılan yöntem ve tekniklerin büyük ölçüde öğretmenin ve öğrencinin sesine dayandığı sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Müzik eğitiminde olduğu gibi ses eğitiminde de çeşitli sorunların olduğu bilinmektedir. Bunların çözümünde, öğrencilerin görüşlerinin bilinmesi son derece önem taşımaktadır. Bu araştırmada, müzik öğretmeni adaylarının bireysel ses eğitimine yönelik motivasyon düzeylerinin farklı değişkenlerle incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla müzik öğretmeni adaylarının eğitimleri sürerken bireysel ses eğitimi dersine uzaktan, yüz yüze, uzaktan ve yüz yüze almaya yönelik motivasyon düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında Ekici (2017) tarafından geliştirilen“Bireysel Ses Eğitimi Dersi Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda öğrenim gören 112 öğrenciye uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, müzik öğretmeni adaylarının cinsiyet, sınıf, lise değişkeni ve bireysel ses eğitimi dersini uzaktan ve yüz yüze alma durumları ile motivasyon düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığı görülmüştür. Yapılan araştırmada, öğrenciler derse karşı istekli olduklarını, kendilerini müzikal olarak ifade edebildiklerini, kazanılan bilgi ve becerileri kullanabildiklerini belirterek derste başarılı olmalarıyla ilgilerinin daha da arttığı ve motivasyon düzeylerinin yükseldiği yönünde görüş belirtmişlerdir. Araştırma sonuçlarına göre eğitimde sürekliliğin sağlanması için bireysel ses eğitiminin yüz yüze eğitim yapılamadığında uzaktan eğitimle yapılmasına yönelik eğitim ortamı sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Research conducted in the field of music education in Turkey reveals that the methods and techniques used in music teaching at the secondary level are largely based on the voice of the teacher and the student. It is known that there are various problems in voice education as well as in music education. In solving these, it is extremely important to know the opinions of the students. In this study, it has been aimed to examine the motivation levels of music teacher candidates for individual voice education with different variables. For this purpose, it has been tried to determine whether there was a significant difference between the motivation levels of music teacher candidates to take the individual voice training course online, face-to-face, online and face-to-face during their education. In the study, descriptive scanning method, one of the quantitative research methods, has been used. The“Individual Voice Training Lesson Motivation Scale”developed by Ekici (2017) has been used to collect the research data. The scale has been applied to 112 students studying at Gazi University Music Education Department. According to the results of the research, it has seen that there was no meaningfull difference between music teacher candidates' gender, class, type of high school and the situation of taking individual voice training lessons online and face-to-face, and their motivation levels. In the research, the students has stated that they were enthusiastic about the lesson and they could express themselves musically. Also, they could use the knowledge and skills, which were gained. At the same time, their interest increased and their motivation levels increased with their success in the lesson. According to the results of the research, in order to ensure continuity in education, when individual voice training cannot be done face-to-face, an education environment should be provided with online education.