Kişisel verilerin korunmasının iş ilişkisi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of personal data protection in terms of business relationship
- Tez No: 601379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖKTEM ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kişisel verilerin korunması, ulusal ve uluslararası boyutta artan ilgi ve verilerin korunmasına atfedilen önem sebebiyle, üzerinde detaylıca çalışılması ve araştırılması gereken çok geniş kapsamlı bir mevzudur. Teknolojinin hızla ilerlemesi ve bilgi akışının önüne geçilemeyecek derecede kolaylaşmasıyla verilerin korunması hususu devletlerin önceliği haline gelmiştir. Çalışmamız iş ilişkisi ile sınırlı tutulmuş olup, kişisel verilerin korunması ve iş ilişkisi açısından değerlendirilmesi incelenirken, 95/46/EC sayılı Avrupa Birliği Direktifi esas alınarak hazırlanan 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile Avrupa Birliği mevzuatı ve diğer ulusal metinler karşılaştırmalı olarak incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın esas amacı, işçilerin verilerini korumaya yönelik haklarına dair farkındalıkları arttırmak ve hak ihlali durumunda başvuru yollarını doğru ve zamanında kullanabilmeleri için bir rehber teşkil etmektedir. Ancak 'işçi' İş Kanunu'nun kapsamındakilerle sınırlı olarak algılanmamalıdır. Tüm işçiler, adaylar, çırak ve stajyerler açısından da somut olayın özellikleri ve iş ilişkisinin nitelikleri kapsamında uygun düştüğü ölçüde çalışmamızın konusunu oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing interest in the protection of personal data at national and international levels and the importance attached to the protection of data, it is a very comprehensive subject that needs to be studied in detail. With the rapid advancement of technology and the inextricable easing of the flow of information, data protection has become a priority of the states. In this study, while examining the protection of personal data and evaluating them in terms of business relationship, Law of Protection of Personal Data No. 6698 (which is based on the European Union Directive 95/46 / EC) and European Union legislation and other national legislations have been examined comparatively. Our study is limited with employment relation. The main purpose of our study is to raise awareness of the rights of the person and employees to protect their data and to inform them about the correct and timely use of application methods in case of infringement. However, 'workers' should not be perceived as limited to those covered by the Labour Law. In terms of substantial qualification, all workers, candidates, apprentices and trainees are also the subject of our work.