Bazı salgın hastalık modellerinin global kararlılığı ve optimal kontrolü
Global stability and optimal control of some epidemic disease models
- Tez No: 601400
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL BÜYÜKADALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bazı salgın hastalık modellerinin tanıtımı ve bu modeller üzerine yapılan literatürdeki temel çalışmalar ifade edilmiştir. İkinci bölümde sonraki bölümlerde kullanılacak bazı temel tanım ve teoremler ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde, (Korobeinikov ve Wake, 2002), (O'Regan ve ark., 2010) ve (Jia ve ark., 2018) makalelerinde sunulan toplam popülasyonun sabit olduğu salgın hastalık modellerinin global kararlılığı sonuçları incelenmiştir. Bu salgın hastalık modellerinin asimptotik kararlılığını gösteren nümerik simülasyonlar kurulmuştur. Dördüncü bölümde, (Vargas De-Leon ve ark., 2009) ve (Yusuf ve Benyah, 2012) makalelerinde sunulan toplam popülasyonun sabit olmadığı salgın hastalık modellerinin global kararlılığını gösteren sonuçlar incelenmiştir. Bu salgın hastalık modellerinin asimptotik kararlılığını gösteren nümerik simülasyonlar kurulmuştur. Beşinci bölümde, (Chen ve ark., 2014) makalesinde sunulan aşılama ve tedavi kontrollerini içeren salgın hastalık ağ modelinin global kararlılığı ve optimal kontrolü ile alakalı sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the description of some epidemic disease models and the fundamental studies on these models in the literature are given. In the second chapter, some fundamental definitions and theorems used in the next chapters are presented. In the third chapter, we investigate the results given in the papers (Korobeinikov ve Wake, 2002), (O'Regan et al., 2010) and (Jia et al., 2018) on global stability of epidemic diseases models when the total population is constant. Numerical simulations of asymptotic stability of these epidemic disease models have been established. In the fourth chapter, we investigate the results given in the papers (Vargas De-Leon et al., 2009) and (Yusuf ve Benyah, 2012) on global stability of epidemic diseases models when the total population is not constant. Numerical simulations of asymptotic stability of these epidemic disease models have been established. In the fifth chapter, we investigate the results given in the paper (Chen et al., 2014) on global stability and optimal control of epidemic disease network model incorporating two controls which are vaccination and treatment.