QR kod entegrasyonlu web tabanlı envanter veri kayıt yönetim sistemi uygulaması
QR code integration web based inventory data record management system application
  1. Tez No: 975555
  2. Yazar: RAFET DOĞRUKARTAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED AKİF YENİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
QR Kod Entegrasyonlu Web Tabanlı Envanter Veri Kayıt Yönetim Sistemi Uygulaması ASP .NET MVC ve Entity Framework kullanarak Code First yaklaşımını benimseyerek, fiziksel envanter varlıkların korunması ve personel tarafından kullanımının etkin bir şekilde takip edilmesini sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Sistem, varlıkların doğru bir şekilde dağıtılmasını, uygun araçların doğru personele iletilmesini ve hasarsız şekilde geri alınmasını hedeflemektedir. Dijital dönüşüm süreçlerinin hızlanmasıyla birlikte, bu tür veritabanı tabanlı çözümler, bilgi yönetiminde kritik bir rol oynamaktadır. Sistemde kullanıcı giriş paneli ile yalnızca yetkili kişilerin veri girişi ve işlem yapması sağlanarak güvenlik ön planda tutulmaktadır. Geliştirilen sistem, her odaya atanacak QR kodlar sayesinde, mobil cihazlar aracılığıyla envanter verilerinin kolayca sorgulanabilmesini mümkün kılacaktır. Pilot uygulama Kafkas Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde gerçekleştirilerek sistemin etkinliği test edilecektir. Bu sistem, fiziksel varlıkların kaydedilebilirliğini, kullanılabilirliğini ve takip edilebilirliğini sağlayarak, modern dijitalleşme süreçlerine katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
QR Code Integration Web Based Inventory Data Record Management System Application is designed to protect physical inventory assets and effectively track their use by personnel by adopting the Code First approach using ASP .NET MVC and Entity Framework. The system aims to distribute assets correctly, deliver appropriate tools to the right personnel and retrieve them without damage. With the acceleration of digital transformation processes, such database-based solutions play a critical role in information management. Security is prioritized by ensuring that only authorized persons can enter data and perform transactions with the user login panel in the system. The developed system will enable easy querying of inventory data via mobile devices thanks to the QR codes to be assigned to each room. The pilot application will be carried out at Kafkas University Faculty of Economics and Administrative Sciences and the effectiveness of the system will be tested. This system contributes to modern digitalization processes by ensuring the recordability, usability and traceability of physical assets.