Örgütsel sessizlik ve birey-örgüt uyumu ilişkisi: Sınıf öğretmenleri üzerinde bir araştırma-İstanbul Bağcılar ilçesi örneği
The relationship between organizational silence and person-organization fit: A research on primary school teachers-sample of İstanbul Bagcılar district
  1. Tez No: 601412
  2. Yazar: VOLKAN SARIBOĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin örgütsel sessizlik ve birey-örgüt uyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin örgütsel sessizlik ve birey-örgüt uyumu düzeyleri belirlenerek bunların kıdem ve cinsiyete göre farklılaşmakta olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2018-2019 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Bağcılar ilçesindeki devlet ilkokullarında görev yapan 330 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, Örgütsel Sessizlik Ölçeği ve Birey-Örgüt Uyumu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik analizleri,tek yönlü varyans analizi (ANOVA), bağımsız gruplar t testi, tek yönlü çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) ve Pearson korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin örgütsel sessizlik düzeylerinin düşük, birey-örgüt uyumu düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin örgütsel sessizlik ve birey-örgüt uyumu görüşleri arasında cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Kıdeme göre incelendiğinde, birey-örgüt uyumları arasında anlamlı bir fark görülmezken, 6-10 yıl ile 16-20 yıl ve 11-15 yıl ile 16-20 yıl kıdeme sahip sınıf öğretmenlerinin örgütsel sessizlik görüşleri arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Birey-örgüt uyumu ile örgütsel sessizlik arasında düşük düzeyde negatif korelasyon olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between primary school teachers' organizational silence and person-organization fit levels. In addition, primary school teachers' organizational silence and person-organization levels were determined and it was investigated whether the opinions of teachers differ according to seniority and gender variables. The sample of the study consists of 330 primary school teachers who work in the public primary schools in Bağcılar district of İstanbul in 2018-2019 school year. Demographic Information Form, Organizational Silence Scale and Person-Organization Fit Scale were used in the study. Descriptive statistical analysis,independent samples t test, one-way analysis of variance (ANOVA), one-way multivariate analysis of variance (MANOVA) and Pearson correlation analysis were used to analyze the data. According to the research, it was determined that organizational silence levels of primary school teachers were low and person-organization levels were high. It was determined that there was no significant difference between primary school teachers' organizational silence and person-organization fit views according to gender variable. According to seniority variable, it was found that there was no significant difference between the groups in person-organization fit but there was a significant difference between the organizational silence views of primary school teachers with the seniority of 6-10 years and 16-20 years; and between 11-15 years and 16-20 years. It was determined that there was a low negative correlation between person-organization fit and organizational silence.