Sağlık hizmetlerinde manevi danışmanlık: Ankara ilinde bulunan bir kamu hastanesi örneği
Spiritual consultancy in healthcare services: A public hospital example in the Ankara
- Tez No: 601425
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, sağlık kurumlarında görev yapan hemşirelerin manevi danışmanlık hakkındaki düşüncelerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Ankara ilinde bir devlet hastanesinde çalışan 227 hemşireye Manevi Destek Algısı Ölçeği uygulanmış olup elde edilen verilere normallik, geçerlik ve güvenirlik ile anlamlılık analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda , katılımcıların hastanelerde manevi bakım ve manevi danışmanlık/rehberlik hizmetlerine genel olarak olumlu baktığı belirlenmiştir. Hastane çalışanlarının manevi destek algısı cinsiyet, eğitim durumu ve manevi bakım ile ilgili daha önce bilimsel yayın okuma durumuna göre anlamlı fark göstermezken, hastane çalışanlarının manevi destek algısı yaş, meslekte çalışma süresi, daha önce manevi bakım ile ilgili bilgi sahibi olma durumu ve manevi danışmanlık/rehberliğin gerekli olup olmadığına dair bakış açısına göre anlamlı fark gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the opinions of nurses working in health institutions on spiritual counseling. The Nurses' Spiritual Support Perception Scale was administered to 227 nurses working in a state hospital in Ankara and the data obtained were analyzed for normality, validity, reliability and significance. As a result of the research, it was determined that the participants had generally positive views on spiritual care and spiritual counseling / guidance services in hospitals. While the perception of spiritual support of hospital employees did not show a significant difference with respect to gender, educational status and the previous scientific publication reading condition, it is determined that the spiritual support perception of the hospital employees shows remarkable difference according to the age,working period at occupation having prior knowledge on spiritual care and whether spiritual support/ guidance necessary or not.