Resveratrol'ün korpus kavernozumdaki etkilerinde ısı şoku proteini 90'ın (HSP90) rolü
Role of heat schock protein 90 (HP90) on the effects of resveratrol on corpus cavernosum
- Tez No: 601424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY YETİK ANACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Erektil disfonksiyon (ED) kardiyovasküler hastalıklar için bir markır olarak kabul edilmektedir. Fransızların yağlı besinlerce zengin diyetle beslenmelerine karşın kardiyovasküler hastalıkların görülme sıklığının az olmasının nedeni Fransızların diyetinde sıklıkla kullanılan kırmızı şarabın içinde bulunan resveratrole bağlanmıştır. Resveratrol ile H2S'in gevşemeye neden olma mekanizmaları şaşırtıcı düzeyde benzerlik göstermektedir. Hem H2S'in hem de resveratrolün erektil fonksiyona katkısı ve ED'de yararlı olabileceği çok yakın bir zamanda gösterilmiştir. Daha önceki çalışmalarımız ısı şoku proteini Hsp90'nın penil dokuda NO aracılı gevşeme yanıtlarına katkı verdiğini göstermiştir. H2S'i üreten enzimlerden CSE'nin de Hsp90 ile etkileşim içinde olduğu aortada gösterilmiştir. Ancak Hsp90'ın H2S'in penil dokudaki gevşetici etkilerinde aracılık edip etmediği henüz araştırılmamıştır. Bu nedenle çalışmamızda hem H2S'in hem de resveratrolün H2S aracılı gevşetici etkisinde Hsp90'nın katkısını araştırmayı planladık. Çalışmamız hem endojen hem de egzojen H2S-gevşeme yanıtlarının Hsp90 bağımlı olduğunu göstermiştir. Çalışmamızda ayrıca penil dokuda resveratrolün neden olduğu etkilere Hsp90'ın aracılık ettiğini bulduk. Resveratrol'ün Hsp90 aracılı etkileri; 1- H2S oluşumunun artması, 2-ROS oluşumunun azalması, 3-direkt gevşetici etki ve 4-endojen H2S-bağımlı gevşeme yanıtlarında yaptığı artıştır. Bu sonuçlar resveratrolün erektil disfonksiyon tedavisindeki olası yararlı etkilerinin Hsp90 üzerinden H2S oluşumunun artmasına bağlı olabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışma Hsp90'ın erektil disfonksiyonda hem NO hem de H2S üzerinden koruyucu etkisini koyma potansiyeli nedeniyle önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Erectile dysfunction (ED) is accepted as a marcer for cardiovascular diseases. The low incidence of cardiovascular diseases in French, despite the fatty foods in their diet, has been attributed to resveratrol in red wine which has been consumed frequently by French. Interestingly the vasorelaxant mechanism of resveratrol and H2S shows similarity. Several studies has been just showed that both H2S and resveratrol contributes to erectile function and may be beneficial in ED. Our previous studies have shown that Hsp90 contributes to NO-mediated relaxation responses in penile tissue. Beside the interaction of Hsp90 with CSE, a H2S producing enzyme, has been shown in aorta. However, whether Hsp90 contributes to the relaxant effect of H2S in the penile tissues has not been investigated yet. Therefore, in the present study we aimed to investigate the role of Hsp90 in the relaxant effect of both H2S and resveratrol. Our study showed that both endogenous and egzogenous H2S-induced relaxations were dependent to Hsp90. Beside we found that Hsp90 contributes to the effect of resveratrol in penile tissue. Hsp90-dependnet effects were 1-Enhancement of H2S formation 2-Inhibition of ROS formation 3-Direct vasorelaxation 4- Augmentation in endogenous H2S-induced relaxations. These result suggest that the possible beneficial effect of resveratrol in ED may result from Hsp90-depended H2S formation. This study is important to show potential dual protective effect of Hsp90 in erectile dysfunction.