İntravitreal kolistin retinal toksisitesinin araştırılması
Study of retinal toxicity of intravitreal colistin
  1. Tez No: 601432
  2. Yazar: MERVE ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ELİAÇIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ: Çeşitli konsantrasyonlarda kolistinin intravitreal uygulanmasının sağlıklı oküler dokular üzerindeki olası yan etkilerini ve güvenli doz aralığını belirlemek MATERYAL METOD: 20 erişkin dişi ve erkek, beyaz Yeni Zellanda tavşanının 20 gözü kullanıldı. İntravitreal kullanım için kolistinin farklı dozları uygulanmaya hazırlandı. Anestezi altında, pupilla dilatasyonunu takiben 0,05, 0,1, 0,2, 0,5, 1,0, 2,0, 4,0, 8,0 ve 16,0 mg kolistin dozu intravitreal olarak enjekte edildi. Her tavşanda, sağ göz bir çalışma grubuna dahil edildi. 2 tavşan kontrol grubuna dahil edilerek bu tavşanlara intravitreal salin enjeksiyonu yapıldı. Enjeksiyon öncesi ve sonrası anterior segment, fundus muayenesi ve göz içi basıncı ölçümü yapıldı. Elektroretinografik kayıtlar enjeksiyondan önce ve 2 hafta sonra alındı. Enjeksiyon öncesi ve sonrası a ve b dalga amplitüdlerinde % 30 oranında azalma anlamlı olarak kabul edildi. 2 haftanın sonunda 20 tavşanın sağ gözleri enüklee edildi ve hayvanlar sakrifiye edildi. Gerekli fiksasyon prosedürlerini takiben, ışık mikroskobu kullanılarak histopatolojik incelemeler yapıldı. Histopatolojik kesitlerde, enjeksiyonlu gözler ile kontrol grubu arasındaki farklar değerlendirildi. BULGULAR: İntravitreal enjeksiyon sonrası tavşanların hiçbirinde; korneal ödem, ön kamarada fibrin reaksiyon, hipopiyon, vitreus içi hemoraji, retina dekolmanı ve endoftalmi gelişmedi. Enjeksiyon yapılan toplam 20 tavşandan 8,0 ve 16,0 mg kolistin verilen 4 tavşanın sağ gözlerinde fundus değerlendirmesini bozmayacak düzeyde olan ancak red refle altında görüntülenebilen orta düzeyde bir katarakt gelişimi izlendi. Elektroretinografik incelemede 4 mg ve üzeri dozlarda kolistin enjeksiyonu yapılan tavşanlarda a ve b dalga amplitüdlerinde anlamlı değer olarak kabul edilen %30 oranında azalma olduğu görüldü. Histolojik incelemede 4 mg, 8 mg ve 16 mg kolistin verilen tavşan gözlerinde histiyositik infiltrasyon, histiyositik vakuoller, inflamasyon ve retinal dejenerasyon mevcut idi. TARTIŞMA: Bu çalışmanın verilerine dayanarak intravitreal yoldan verilen kolistinin düşük dozlarda hayvan gözlerinde retinaya toksik etki göstermediği tespit edilmiştir. Retinadaki histolojik değişiklikler göz önüne alındığında güvenli dozun 2 mg/ml olduğunu, 4 mg/ml üstü dozlarda ise katarakt gelişimi, elektrofizyolojik baskılanma ve retina tabakalarında patolojik değişikliklere yol açtığı gösterilmiştir. Bununla birlikte kolistinin insan dokularında oluşturabileceği etkiler ve gram negatif enfeksiyonlara bağlı endoftalmideki etkinliği açısından yeni çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The purpose of this experiment study was to determine the possible adverse effects and safe dose range of intravitreal colistin a antibiotic after its intravitreal application in various concentrations. METHODS: In 20 eyes of 20 adult male and female, white New Zealand rabbits were selected. Colistin was prepared to be applied in different doses, for intravitreal use. Under anesthesia, following pupil dilatation 0.05, 0.1, 0.2, 0.5, 1.0, 2.0, 4.0, 8.0, 16.0 mg doses of colistin was injected intravitreally in to the righ eye. In each rabbit, the right eye was considered to be a study group. Saline was injected intravitrealy to the 2 rabbit, and these eyes were considered to be a control group. Before and after injection anterior segment, fundus examination and intraocular pressure measurement were conducted. Electroretinographic recordings were taken before and 2 weeks after injection. Between before and after injection a and b wave amplitude up to 30% differences were accepted as significant. At the end of the 2 weeks eyes of surviving 20 rabbits were enucleated, and then animals were sacrificed. Following necessary fixation procedures, histopatological investigations were made by using a light microscope. In histopathologic cross sections, differences between the eyes with injection and the control group were evaluated. RESULTS: After intravitreal injection in any eyes wasn't determined corneal edema, anterior chamber fibrin reaction, hypopyon, intravitreal hemorrhage, retinal detachment and endophthalmitis. A moderate cataract development was observed in the right eyes of 4 rabbits given 8.0 and 16.0 mgr colistin from 20 injected rabbits at a level that would not disturb fundus evaluation. Electroretinographic examination showed a decrease of 30% as a significant value in the a and b wave amplitudes of the rabbits that injected 4 mg and higher doses. Histological examination revealed histiocytic infiltration, histiocytic vacuoles, inflammation and retinal degeneration in rabbit eyes given 4 mg, 8 mg and 16 mg of colistin. CONCLUSİON: According to the results of this study, it has been shown that safe dose is 2 mg/ml. Considering retinal histologic changes the study was shown at doses above 4 mg / ml that cataract development, electrophysiological depression and pathological changes in retinal layers. However, new studies have to be carried out in terms of the effects of colistin on human tissues and the efficacy of endophthalmitis due to gram-negative infections.