Neovasküler yaşa bağlı maküla dejenerasyonunda intravitreal bevacizumab tedavisi
Intravıtreal bevacızumab treatment ın neovascular amd
  1. Tez No: 196182
  2. Yazar: BERRAK URGANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL ÖZDEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Neovasküler YBMD gelişmiş ülkelerde 50 yaş üzerinde santral görme kaybının ve körlüğün en yaygın sebebidir. Bu çalışmada neovasküler YBMD hastalarında bir anti-VEGF ajan olan bevacizumabın intravitreal uygulamasının hem ilk tedavi seçeneği hem de FDT'ye yanıt vermeyen olgularda son çare tedavi seçeneği olarak etkinliğinin araştırılmasına ek olarak FDT ile kombine edilmiş intravitreal bevacizumab tedavisinin sonuçlarının belirlenmesi amaçlanmıştır.Prospektif olarak yürütülen faz 3 çalışmaya lezyon tipine bakılmaksızın, YBMD'a sekonder gelişen KNV'li gözler dahil edildi. 1. ve 2. gruba daha önce tedavi almamış yeni tanı KNV'li gözler, 3. gruba KNV nedeniyle daha önce en az bir kez FDT, TTT, argon lazer fotokoagülasyon veya intravitreal steroid enjeksiyon gibi tedavilerden biri uygulanmış ancak tedaviye yanıt alınamamış gözler dahil edildi. Daha önce tedavi almamış yeni tanı alan gözler İVB enjeksiyon tedavisi (grup 1) veya FDT ile birlikte İVB enjeksiyon tedavisi (grup 2) uygulanmak üzere randomize edildi. 3. gruba ise son çare tedavi olarak İVB enjeksiyon tedavisi uygulandı. Hastaların tedaviye verdikleri yanıt, EİDGK ve aktivite skorlaması ile değerlendirildi.Çalışmaya 65 hastanın 67 gözü dahil edildi. Hastaların ortalama yaşları 70.56 ± 8.46 yıl, ortalama takip süresi 4.91 ± 1.79 ay idi. 1. grupta 17 hastanın 18 gözü, 2. grupta 22 hastanın 22 gözü, 3. grupta ise 26 hastanın 27 gözü incelendi. Tüm gruplarda tedavi sonrası ortalama aktivite skorları tedavi öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (p 2 sıra azalma yüzdeleri' açısından fark anlamlıydı (p0.05).Her ne kadar literatürde bevacizumab ile yapılmış yeterli sayıda prospektif çalışma olmasa da, retrospektif çalışmaların ve bizim çalışmamızın sonucuna göre bevacizumab tedavisinde sabit doz aralığı uygulamasından çok aktivasyon bulgularına göre tedavi uygulanması daha doğru bir yaklaşım gibi görünmektedir. Bu yaklaşım ile, uygulanan tedavi sayısı ve dolayısıyla oluşabilecek komplikasyonlar da azalacaktır. Sonuç olarak intravitreal bevacizumab tedavisi, şu anda neovasküler YBMD'nin tedavisinde etkin, güvenilir ve en düşük maliyetli seçenektir.
Özet (Çeviri)
Neovascular age-related macular degeneration (AMD) is the leading cause of severe vision loss in people 50 years of age and older. In this study it was aimed to evaluate the efficacy of intravitreal bevacizumab (IVB) treatment in patients with choroidal neovascularization (CNV) secondary to AMD, as a primary or secondary treatment, in addition to as a combination therapy with photodynamic therapy (PDT).This prospective, phase 3 study included patients with CNV secondary to AMD in 3 parallel groups. Treatment naive patients randomized to group1 and group 2; intravitreal bevacizumab monotherapy and PDT with IVB combination therapy, respectively. Previously treated patients formed the 3rd group and recieved IVB treatment as a `salvage? therapy. Best corrected visual acuity (BCVA) and activity score (AS) results were assessed.A total of 67 eyes of 65 patients included. The mean age was 70.56 ± 8.46 years, the mean follow-up time was 4.91 ± 1.79 months. 18 eyes of 17 patients in group 1, 22 eyes of 22 patients in group 2, 27 eyes of 26 patients in group 3 were examined. In all groups, post-treatment AS values were significantly lower than pre-treatment values (p0.05).Activity scoring scheme may be useful for assessing the response and the need for re-treatment. IVB treatment seems to be safe, effective and low-cost for the CNV secondary to AMD.