1982 anayasasında yasama dokunulmazlığı ve uygulaması
Legislation immunity in 1982 constitution act and it's implementation
- Tez No: 601442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yasama Dokunulmazlığı, 23 Aralık 1876 tarihinde kabul edilen Kanun-ı Esasi ile birlikte hukukumuza giriş yapmış ve küçük değişiklikler ile günümüze dek gelmiştir. Yürürlükte olan 1982 Anayasası'nın 83. Maddesinde“yasama dokunulmazlığı”başlığı atında yasama sorumsuzluğu ve yasama dokunulmazlığı düzenlenmiştir. İki farklı kavramın aynı başlık altında düzenlenmesi yasa yapma tekniğine uygun değildir. Bu nedenle yasama sorumsuzluğunun ayrı bir madde başlığı altında düzenlenmesinin daha uygun olacağı kanaatindeyiz. Getirilen düzenleme ile, Seçimden önce veya sonra suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz. seçiminden önce veya sonra verilmiş bir ceza hükmünün yerine getirilmesi, üyelik sıfatının sona ermesine bırakılır. Ancak söz konusu suçlar bakımından üyelik süresince dava ve ceza zamanaşımı işlemez. Aynı madde içinde yasama dokunulmazlığına bazı istisnalar getirilmiş, Ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve Seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla Anayasanın 14 üncü maddesindeki durumlarda yasama dokunulmazlığının uygulanmayacağı belirtilmiştir. Anayasa eklenen geçici 20. Madde ile yasama dokunulmazlığına Anayasal bir istisna getirilmiştir. Madde ile getirilen istisnalar kamuoyunda tartışmalar yaratmıştır. Türkiye'de yıllardır yasama dokunulmazlığının sınırlandırılması, kapsamının daraltılması istenmektedir. Milletvekillerinin adlarının suç teşkil eden dosyalarla anılması ve gelişen olaylar bu konuda yapılan eleştirileri arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Legislation Immunity entered our legal system on the date of 23 December 1876 with the acceptance of Kanun-i Esasi and has reached our day with small changes. Article 83 of the 1982 Constitution in force“legislative irresponsibility”and“legislative immunity”are regulated under the title of legislative immunity. Regulation of two different concepts under the same title is not in accordance with law making technique. Therefore we are convinced that legislative irresponsibility being regulated under a separate article would be more appropriate. Alongside the brought regulation, before or after an election a member of parliament who is accused of a crime can't be held, interrogated, arrested or trialed without a verdict from the parliament. A sentence's execution that has been given before or after the election is left to end of affiliation. However in the terms of said crimes, lawsuit and penalty timeout do not. Inside the same article, some exceptions were brought to legislative immunity, a red handed situation requiring Hefty sentence and provided that the investigation starting before the trial, in cases of Constitution's 14th article legislation immunity will not be implemented. A Constitutional exception was brought to legislative immunity with temporary 20th article added to Constitution. For years in Turkey, it is in demand for legislative immunity to be limited and it's extent to be reduced. Parliament member's names being mentioned with transgressive cases and progressing events have increased the criticism about this issue.