Tarım sektörünün geleceği: Teknolojik bir bakış
Future of the agricultural sector: A technological view
  1. Tez No: 601441
  2. Yazar: ÇAĞLA YENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sanayi 4.0 her sektörün üretim yapısında olduğu gibi tarımsal üretiminin yapısında da önemli değişime yol açmıştır. Bu değişim ve gelişim tarım sektörünün verimini arttırarak ekonomilerdeki büyüme ve kalkınmanın yeni dinamiğini oluşturmaktadır. Teknoloji, tarım sektöründe de her geçen gün kendini daha fazla hissettirmektedir. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki ilerleme tarım sektöründe verimlik, kazanç ve kaliteyi yükselterek tarımsal üretimin küresel ekonomide göreceli önemini arttırmaktadır. Dünya Sanayi 4.0 sonrası dönemi hızla benimserken, tarımsal üretimin ana bileşeni olarak makinelerin birbirleriyle etkileşim halinde olmasıyla hız ve verimliliğin artırılması hedeflenmektedir. Aynı zamanda biyoteknolojik çalışmalar sonucunda artan dünya nüfusunun gıda taleplerini karşılayabilmek ve her türlü toprak ve iklim koşullarında ürün elde etme mümkün hale gelmektedir. Gelişen teknoloji ile tarımda kullanılan kimyasalların çevreye olan olumsuz etkisi en az seviyeye indirilmiş ve gıda güvenliğini arttırmak için iklim koşullarına uygun tohumların üretilmesi sağlanmıştır. Bu çerçevede çalışmanın amacı ise Sanayi 4.0 sonrasında tarım teknolojisinde yaşanan gelişmelerin tarım sektörü üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmada tarım sektörünün gelişimi ve değişimi ülkemiz ve dünya ekonomisi açısında incelenmekte ve Sanayi 4.0 sonrasında tarımsal üretimi etkileyen dönüşümler belirlenmektedir. Bu dönüşümlerin tarımsal üretim düzeyi üzerine olan etkisi bilgi ve iletişim teknolojisi değişkenleri kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre bilgi ve iletişim teknolojisi değişkenleri ile ifade edilen Sanayi 4.0 tarım sektörü üzerinde etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 has led to a significant change in the structure of agricultural production as well as the production structure of each sector. This change and development increase the productivity of the agricultural sector and constitutes the new dynamic of growth and development in economy. Technology makes itself felt more and more in the agricultural sector. Progress in information and communication technologies increases the relative importance of agricultural production in the global economy by increasing productivity, earnings and quality in the agricultural sector. While world is rapidly adopting the post-Industry 4.0 period, it is aimed to increase the speed and efficiency by interacting the machines as the main component of agricultural production. At the same time, as a result of biotechnological studies, it becomes possible to meet the food demands of the increasing world population and to obtain products in all kinds of soil and climate conditions. With the advancing technology, the negative impact of the chemicals used in agriculture on the environment has been minimized and seeds suitable for climatic conditions have been produced in order to increase food safety. In this context, the aim of the study is to examine the effects of developments in agricultural technology on agriculture sector after Industry 4.0. In this study, the development and change of the agricultural sector is examined in terms of our country and the world economy and the transformations affecting agricultural production after Industry 4.0 are determined. The effect of these transformations on agricultural production level was examined by using information and communication technology variables. According to the results obtained, Industry 4.0, which is expressed by information and communication technology variables, has an effect on the agricultural sector.