Evaluation of CD70 expression related immune response in tumor microenvironment of colorectal cancer
CD70/CD27 molekülleri ile ilişkli mekanizmaların kolorektal kanserli hastalarda incelenmesi
  1. Tez No: 601445
  2. Yazar: AYLİN SEHER UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kolorektal kanser (KRK), dünya genelinde en fazla ölüme sebep olan kanser türlerinden biridir. Immün kontrol noktası moleküllerinden biri olan CD70'in tümör mikroçevrede araştırılması kolorektal kanserin mikeoçevresinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. CD70, B ve T hücrelerinde bulunan kostimülatör bir moleküldür. CD70'in aşırı ekspresyonu ve reseptörü CD27 ile etkileşimi, tümör hücrelerinin bağışıklık sisteminden kaçışını kolaylaştıran sinyaller oluşturabilmektedir. Bu çalışmada, kolorektal kanser hastalarının tümör mikroçevresinde (TMÇ) CD70, CD27, CD3 ve FOXP3 moleküllerinin ekspresyon profilinin araştırılması hedeflenmiştir. Ayrıca, çözünür CD27'nin kolorektal kanser hastaları için teşhis değeri araştırılmıştır. Ekspresyon profili Western Blot ıslak transfer sistemi ile analiz edildi. Toplam protein, 33 hastanın doku örneklerinden TRIzol ile izole edildi. Hastaların serumunda çözünür CD27 protein seviyesi ELISA ile tespit edildi. CD70'in ekspresyonu düşük sayıda kolorektal kanser doku örneklerinde (% 15.15) saptandı, ancak CD27'nin ekpresyonu yüksek sayıda örnekte (% 84.85) bulundu. Sonuçlar, TME'de yüksek oranda CD3+ lenfosit (% 78,79) ve FOXP3+ Treg (% 48,49) olduğunu ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
Colorectal Cancer is among the highest death-causing cancer types around the world. Immune checkpoint molecules, such as CD70, promise a better understanding of tumor microenvironment in colorectal cancer. CD70 is a costimulatory factor present on B and T-cells. Binding of CD27 to its ligand results in evasion of tumor cells from the immune system. We aim to explore the expression profile of CD70, CD27, CD3, and FOXP3 molecules in tumor microenvironment (TME) of CRC patients and to detect the recruitment of tumor-infiltrating lymphocytes (TILs) present in TME. Also, we aim to investigate the predictive diagnosing value of soluble-CD27 for monitoring cancer. The expression profile was analyzed by western blot wet transfer system. Soluble CD27 protein level in patients' serum was detected by ELISA. We detected the low expression of CD70 (15.15%) in TME of CRC samples however, high abundance of CD27 (84.85%) was detected. Our results revealed that there is high recruitment of CD3+ lymphocytes (78.79%) and FOXP3+ Tregs (48.49%) in TME.