Bir çelik dorse imalat tesisinde boyahanedeki patlayıcı ortam risklerinin değerlendirilmesi
The assessment of explosion risks in A dyehouse at steel trailer facility
  1. Tez No: 601447
  2. Yazar: HÜLYA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KANDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN AYKAN KEPEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Dünyada ve ülkemizde iş hayatında binlerce insan iş kazalarında hayatını kaybetmekte, yaralanmakta (ağır veya hafif) veya meslek hastalığına yakalanmaktadır. Bu durum insan hayatının yanı sıra dünya ve ülke ekonomisine de ciddi zararlar vermektedir. Türkiye, İş sağlığı ve Güvenliğini destekleyen ve zorunlu olarak uygulanmasını sağlayan 6331 sayılı kanun 2012 yılında yayımlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu kanuna ek olarak yönetmelikler yayımlanmış ve yayımlanmaya devam etmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği gün geçtikçe önem kazanan kavramdır. Bu kavram günümüzde ve gün geçtikçe sadece çalışan ve işvereni ilgilendiren bir konu olmayıp, aynı zamanda ülke ekonomisine ve toplum sağlığına olumlu etkisi bulunmaktadır. Bu çalışmada Trakya Bölgesi'nde bulunan bir çelik dorse imalat tesisinde; patlama ve patlayıcı ortam ile ilgili kavramlar, patlayıcı ortamlara dair yasal mevzuat, patlama çeşitleri, patlamadan korunma dökümanı ve içeriği, patlayıcı ortamların sınıflandırılması, patlama ile ilgili örnek vakalar, Fine- Kinney Metodolojisi, EN60079-10-1 2015 ve IEC 60079-10-2 2015 standardı, tehlike zonelarına göre kullanılması gereken ekipmanlar, tesiste kullanılan kimyasal maddeler için sınıflandırma tabloları oluşturulmuş ek olarak örnek bir risk değerlendirmesi hazırlanmış ve ekte paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world and in our country, thousands of people are killed, injured (heavy or light) or occupational diseases in work accidents. This situation causes serious damages to the world and national economy as well as human life. Turkey, supporting the Occupational Health and Safety and Law No. 6331 was issued in 2012 permitting the application as required. Republic of Turkey Ministry of Labor and Social Security published In addition to these laws and regulations continue to be published. Occupational Health and Safety is an increasingly important concept. This concept is not only a matter of concern to the employer and employee, but also has a positive impact on the national economy and public health. In this study, a steel semitrailer manufacturing facility located in Trakya region; concepts related to explosion and explosive atmosphere, legal regulations on explosive atmospheres, types of explosion, explosion protection document and its content, classification of explosive media, sample cases related to explosion, Fine-Kinney Methodology, EN60079-10-1 2015 and IEC 60079-10-2 2015 standard, danger classification tables for the chemicals used in the facility and a sample risk assessment was prepared and shared in the appendix.