Adneksiyal kitle nedeni ile opere edilen hastalarda; histopatolojik tanılara göre plazma osteopontin seviyesinin karşılaştırılması
Comparasion of plazma osteopontin level according to histopathological diagnosis in patients operated with adnexial mass
- Tez No: 601448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ENDER YUMRU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
AMAÇ: Adneksiyel kitlelerin ayırıcı tanısında, plazma osteopontin seviyesinin potansiyel rolünü belirlemektir. YÖNTEM: Bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sarıyer Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Jinekoloji polikliniğine başvuran adneksiyel kitle tanısı ile nisan 2018- temmuz 2019 tarihleri arasında operasyonu planlanan 59 hasta dahil edilmiştir. Hastalardan preop alınan kan örneğinde plazma OSTEOPONTİN seviyesi ELİSA kitinde çalışılmıştır. Operasyon sonrası histopatolojik inceleme ile elde edilen tanılar ve plazma osteopontin seviyeleri istatistiksel olarak analiz edilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşı: 38,6 ± 11,7 , ortalama bmi : 23,7 ± 3,7 olarak saptandı. Çalışma grubunun ortalama tümör marker değerlerine bakıldığında; CA125: 24,6 (1,4 en düşük - 458 en yüksek) , CA19-9: 12 (0,3 en düşük -264 en yüksek) , CA15-3: 11,1 ± 5,1 , CEA: 1 (0,3 en düşük -263 en yüksek) , OPN: 59,6 ± 29,7 olarak hesaplanmıştır. Çalışma grubundaki 59 hasta histopatolojik tanılara göre gruplandırıldığında; bening epitelyal tümör tanısı alan hasta sayısı 17 (%28,8) , malign epitelyal tümör tanısı alan hasta sayısı 6 ( %10,2) , malign sex kord- stromal tümör tanısı alan hasta sayısı 3 (%5,1) , bening germ hücreli tümör tanısı alan hasta sayısı 5 (%8,5) , endometrioma tanısı alan hasta sayısı 9 (%15,3) , fonksiyonel over kisti tanısı alan hasta sayısı 12 (%20,3) ve tubaovaryan kompleks tanısı alan hasta sayısı 7 (%11.9) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim is determine the potential role of plasma osteopontin in the differential diagnosis of adnexal masses. MATERIAL AND METHODS: This study included 59 patients with adnexal mass who were scheduled for surgery between April 2018 and July 2019 , admitted to the gynecology outpatient clinic of the Department of Obstetrics and Gynecology, Sarıyer Hamidiye Etfal Training and Research Hospital, Health Sciences University and. Plasma OSTEOPONTIN levels were studied in ELISA kit in preoperative blood samples. Postoperative histopathological diagnosis and plasma osteopontin levels were statistically analyzed. RESULTS: The mean age of the patients included in the study was 38.6 ± 11.7 and the mean BMI was 23.7 ± 3.7. When the mean tumor marker values of the study group were examined; CA125: 24.6 (1.4 lowest - 458 highest), CA19-9: 12 (0.3 lowest -264 highest), CA15-3: 11.1 ± 5.1, CEA: 1 ( 0.3 lowest -263 highest), OPN: 59.6 ± 29.7. When 59 patients in the study group were grouped according to histopathological diagnoses; 17 (28.8%) patients with benign epithelial tumors, 6 (10.2%) patients with malignant epithelial tumors, 3 (5.1%) patients with malignant sex cord-stromal tumors, 5 (8.5%) patients diagnosed with bening germ cell tumor, 9 (15.3%) patients diagnosed with endometrioma, 12 (20.3%) patients diagnosed with functional ovarian cyst, and 7 patients diagnosed with tubaovarian complex (7) 11.9%).