Hemşirelerin bakım kavramına ilişkin metafor algıları ve bakım davranışları
Metaphor perceptions of nurses regarding care and care behaviors
  1. Tez No: 601449
  2. Yazar: İMREN ALTIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNA ÖZVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma hemşirelerin bakım kavramına ilişkin metafor algılarını ve bakım davranışlarını belirlemek amacıyla ile kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini bir üniversite ve devlet hastanesi ile iki özel hastanede çalışan ve araştırmayı kabul eden 345 hemşire oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanmış olan tanıtıcı özellikler formu, Bakım Davranış Ölçeği (BDÖ-24) ve metafor algılarını ölçmek için oluşturulan sorular kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzdelik testleri, Mann Whitney U, Kruskall Wallis-H, Student t Testi, Anova, Fisher, Ki-kare testleri kullanılmıştır. Hemşirelerin BDÖ-24 toplam ölçek ve alt ölçek puanları incelendiğinde; ölçek genel toplam puanının 5,40±0,50, güvence alt ölçek puanının 5,43±0,57, bilgi ve beceri alt ölçek puanının 5,66±0,42, saygılı olma alt ölçek puanının 5,32±0,61 ve bağlılık alt ölçek puanının 5,21±0,66 olduğu belirlenmiştir ve en düşük puanı bağlılık alt ölçeğinden en yüksek puanı ise, bilgi ve beceri alt ölçek puanından aldıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted in a cross-sectional and descriptive way for the purpose of determining the metaphor perceptions of nurses regarding care and care behaviors. The sample of the research is composed of 345 nurses who work in a university and state hospital alongside with two private hospitals and who accept taking part in the research. The data is collected by using the demographic characteristics form prepared in line with the literature by the researcher, Care Behavior Inventory-24 (CBI-24) and questions that are created to measure their metaphor perception. In the evaluation of the data, numerical and percentage tests, Mann Whitney U, Kruskall Wallis-H, Student T Test, Anova, Fisher, Chi Square tests are used. When the total CBI-24 scale and subscale scores of the nurses are analyzed, it has been determined that the total score of the scale was 5.40±0.50, the score of the security subscale was 5.43±0.57, the score of the information and skills subscale was 5.66±0.42, the score of the being respectful subscale was 5.32±0.61 and the score of the loyalty subscale was 5.21±0.66; and it got the lowest score from the loyalty subscale score and the highest score from the information and skills subscale score.